Tech hvg.hu 2020. március. 04. 18:03

Ha felrakja ezt a programot a számítógépére, ön is beszállhat a koronavírus elleni harcba

A Folding@Home nevű projekthez kapcsolódva az otthoni számítógépekre is kiterjeszthető a koronavírus miatti tudományos kutatómunka.

Azzal, hogy több számítógépet hálózatba kapcsolnak, nagyobb teljesítmény keletkezik, ez pedig a tudóstársadalomra számára is hasznos lehet. Lényegében ez a gondolat szülte a Folding@Home nevű projektet, amit kifejezetten a koronavírushoz kapcsolódó kutatómunka hívott létre.

A The Verge cikke szerint a Folding@Home mögött egy különleges szoftver áll, amit a Stanford Egyetem munkatársai alkottak. Azért hozták létre, hogy az állampolgárok is besegítsenek a tudósok munkájába, méghozzá saját számítógépükkel. A programot ugyanúgy kell telepíteni, mint egy normál szoftvert, használata pedig teljesen biztonságos. Nem úgy azok a programok, melyekről itt írtunk részletesen.

Miután a szoftver települt a céleszközre, azonnal kapcsolatba lép a munkát biztosító távoli szerverekkel, és megkezdődik az adatok feldolgozása. PC-nk ez esetben ugyanis részt vesz a világ többi számítógépe által végzett kutatási feladatokban, hogy a tudósok új adatokra leljenek a most is terjedő koronavírusról.

Az eljárás, mármint a PC-k közösbe adása, a SETI@Home nevű otthoni ufókutatós projekthez hasonló: ott is a házi számítógépek teljesítményéből csípnek le a tudósok, hogy az érdekesnek gondolt rádiójeleket ne a méregdrága szuperszámítógépeken fejtsék meg, hanem egy hatalmas, erre a célra létrehozott hálózat végezze el a munkát. Az a projekt sajnos hamarosan leáll, de a Folding@Home csak most indult. A klienst itt lehet letölteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?