Több olyan, állítólag a Huaweitől kiszivárgott dokumentum került a Reuters birtokába, amely szerint a távol-keleti cég amerikai informatikai eszközöket adott el – a nemzetközi szankciók ellenére – Iránnak.
Könnyen lehet, hogy újabb fogást talál az Egyesült Államok az egyébként is embargóval sújtott Huaweien. A Reuters a kínai vállalattól kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva azt írja, a cég 2010-ben megsértette az Irán ellen bevezetett szankciókat azzal, hogy az amerikai Hewlett-Packard által gyártott eszközöket adott el a közel-keleti ország legnagyobb mobilszolgáltatójának. A hivatkozott dokumentumot 2010 decemberében keltezték. Egy másik, két hónappal későbbi dátumozású iratban pedig az olvasható, hogy a kért eszközöket leszállították Teheránba, ahol már a vámkezelését intézik.
Ha a leírtak valósak, az azért is lehet kellemetlen a kínai cég számára, mert korábban határozottan tagadták, hogy megsértették volna az Iránnal szembeni szankciókat.
Az Egyesült Államok még 2019 elején vádolta meg ezzel, valamint üzleti titkok ellopásával a Huaweit. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium február közepén ismét az Iránnal szembeni kereskedelmi szankciók megsértésével vádolta meg a kínai céget, az ügyben többek között a vállalat pénzügyi vezetőjét, Meng Van-csoú felelősségét is megemlítették. Őt egyébként 2018 decemberében Kanadában az Egyesült Államok kérésére letartóztatták.
A Huawei eddig tagadta a vádakat, és azzal védekezett, hogy az Egyesült Államok kormánya politikai okokból támad. A mostani dokumentumok azonban ennek ellenkezőjére szolgálhatnak bizonyítékként.
A Reuters birtokába került iratok szerint a Panda International Information Technology nevű kínai vállalat részt vett az Iránnal folytatott tiltott kereskedésben, hardvereket és szoftvereket juttatva el a közel-keleti országba. A vállalat régóta kapcsolatban áll a Huaweijel, és egy kínai állami cég alá tartoznak.
[Végzetes csapást mérne a Huaweire az Egyesült Államok]
A Huawei szóvivője a már folyamatban lévő ügyükre hivatkozva nem akarta kommentálni az értesüléseket, ugyanakkor megjegyezte, hogy a Huawei az ENSZ, az Egyesült Államok és az Európai Unió kereskedelmi előírásait is betartja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.