Tech hvg.hu 2020. február. 03. 15:03

330 millió éves cápakoponyát találtak egy amerikai barlangban

Az amerikai Kentucky államban található Mamut-barlangban eddig mintegy 100 cápafaj maradványára bukkantak a tudósok, de a mostani az egyik legizgalmasabb lelet.

Egészen különleges leletre bukkantak az amerikai kutatók a Kentucky államban található Mamut-barlang mélyén. A szakemberek egy cápa nagyjából 300 millió éves megkövesedett koponyáját fedezték fel a barlang falában. A helyszín meglehetősen messze van az óceántól, ám a kutatók úgy vélik, több százmillió évvel ezelőtt a terület hemzseghetett a cápáktól.

Az IFLScience beszámolója szerint nem ez az első eset, hogy a körülbelül 643 kilométer hosszúságú barlangrendszerben ilyen maradványokra bukkantak. Eddig nagyjából 100 cápafaj fosszíliáit találták meg, amely a legtöbb esetben az ősi állat fogát jelentette. Olyan viszont, mint a mostani felfedezés, ritkán kerül elő, a cápák csontváza ugyanis az elnevezéssel ellentétben porcokból, nem pedig csontokból áll.

A most előkerült lelet az alsó állkapocsból, a koponya néhány részéből, valamint néhány fogból áll. A kutatók szerint ezek a Saivodus striatus névre keresztelt fajtól származhattak, amely egyedei nagyjából 3,4-4 méteresre nőhettek meg.

A cápák körülbelül 330 millió évvel ezelőtt élhettek a Mamut-barlang területén. Ennek köszönhető, hogy rengeteg vízi élőlény maradványát rejtik a falai, annak ellenére, hogy az óceán onnan mintegy 850 kilométerre található.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés