A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Kibervédelmi Intézete szerint kellő körültekintéssel megúszható, hogy az internetes csalók áldozatává váljunk.
A Black Fridayre nemcsak a kereskedők, de a csalók is minden évben készülnek, hogy a gyanútlan felhasználóktól pénzt – és adatokat – csaljanak ki.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete szerint éppen ezért ilyenkor még a szokásosnál is érdemes körültekintőbben vásárolni az interneten. A kiberbűnözők bevett módszerként adathalász támadást használnak, hogy érzékeny adatokat csaljanak ki a felhasználóktól, vásárlóktól. Mindezt leggyakrabban e-mail, SMS vagy a közösségi médián keresztül küldött üzenet formájában teszik, de előfordulhat, hogy telefonon keresik fel az áldozatot.
A szakszolgálat ezért azt javasolja, hogy minden esetben kellő elővigyázatossággal fogadjuk el az idegen személyek által kezdeményezett elektronikus kapcsolatfelvételeket, néhány szempont figyelembevételével pedig jelentősen csökkenthetjük annak kockázatát, hogy áldozattá váljunk.
- Előzetes vizsgálat nélkül ne kattintsunk az e-mailben megküldött hivatkozásra, illetve ne az e-mailben kapott hivatkozást követve jelentkezzünk be a szolgáltatók, webshopok weboldalára, hanem a webcímet begépelve tegyük ezt meg.
- Ellenőrizzük a felkeresett webáruház URL-jét. Előfordul, hogy a csalók egyetlen betűt változtatnak meg a webcímben, az oldalt pedig úgy alakítják ki, mintha a valódi oldalon lennénk. Az ilyen oldalakkal az adatainkat akarják megszerezni.
- Lehetőség szerint utánvéttel fizessünk, így kisebb az esély, hogy pénzt csaljanak ki tőlünk.
- Vásároljunk olyan megbízható helyről, amit korábban már kipróbáltunk, vagy a weboldalon elégedett értékelést adtak a vásárlók.
- Legyünk óvatosak a közösségi oldalakon megjelenő hirdetésekkel. Amennyiben egy márkás terméket kínálnak rendkívül nagy – 90 százalékos, vagy annál is nagyobb – árengedménnyel, valószínű, hogy csalók akarnak csőbe húzni bennünket.
"Amennyiben adathalászatra utaló eseményt érzékel, vagy annak áldozatává vált, akkor haladéktalanul értesítse az esetről az érintett szolgáltatót, vagy tegyen feljelentést" – javasolja a Nemzeti Kibervédelmi Intézet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.