A feltételezések szerint a milliárdos lopásáról elhíresült észak-koreai hackercsoport, a Lazarus újra lecsapott. Ezúttal egy indiai atomerőmű megfertőzését tulajdonítják nekik.
Jelen pillanatban nehéz annál ijesztőbb dolgot elképzelni, minthogy egy atomerőmű számítógépes rendszerére vírust telepítenek az oda betörő hackerek. Márpedig pontosan az történt Indiában: a Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) áramszogláltató nemrég közölte, rosszindulatú programokat találtak a Kudankulam atomerőmű (KKNPP) hálózatán. A dolog érdekessége, hogy a cég egy nappal korábban még tagadta, hogy olyan támadás érte volna a rendszereiket, ami befolyásolja az atomerőmű működését.
A. K. Nema, az NPCIL vezetője közleményben ismerte el, hogy valóban rosszindulatú programot találtak az atomerőmű rendszerében. A helyzetről egy speciális állami szervezet, a CERT-In – amely feladata az informatikai vészhelyzetek elhárítása – tájékoztatta őket még szeptember 4-én.
Az ügy kivizsgálása után kiderült, hogy a fertőzött számítógép egy olyan felhasználóhoz tartozik, aki adminisztratív okok miatt az internetre is tud csatlakozni. Ugyanakkor a gép a létfontosságú infrastruktúrához nem fér hozzá.
Az ArsTechnica beszámolója szerint azt egyelőre nem tudni, hogy történt-e adatlopás az KKNPP hálózatáról. A kérdéses malware-t DTrack néven emlegetik, amit az orosz kiberbiztonsági cég, a Kaspersky adatai szerint pénzügyi cégek és kutatóközpontok elleni támadásra használják. A támadást a feltételezések szerint az az észak-koreai (állami támogatást élvező) Lazarus csoport követte el, amely korábban milliárdokat húzott ki az ATM-ekből.
A szakemberek szerint a DTracket kémkedésre használhatják, ami képes naplózni a billentyűk leütését, szkenneli a hálózatot, adokat gyűjt a megfertőzött rendszerről, és megfigyeli a számítógépen futó folyamatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.