A többi technológiai/webes céghez hasonlóan a Wikipédia is közzéteszi az átláthatósági jelentését, amelyben egy érdekes adatra bukkanhatunk.
Az elmúlt években megnőtt a bizalmatlanság a technológiai cégek felé, ezért a vállalatok úgy döntöttek, hogy átláthatósági jelentéseket adnak ki. Így tesz például a Google, a Facebook vagy épp a Wikipédia is: a jelentésben leírják, hogy hány olyan kérelem érkezett hozzájuk, amikor egy felhasználóról akart kikérni adatokat például a hatóság, de az is, hogy mennyi bejegyzést akartak töröltetni a cégekkel (például a Facebookkal). Ez utóbbi kapcsán bukkant egy érdekes információkra a Comparitech.
A technológiai vállalatok átláthatósági jelentéseit elemző cég szerint a törlések általában valamilyen szerzői jogsértés miatt futnak be, a Wikipédia esetében azonban 2012 óta csupán egyetlen egyszer fordult elő, hogy nem emiatt töröltek egy tartalmat – írja a Mashable.
A kérelem 2014-ben érkezett Ukrajnából. Mint kiderült, egy blogger, aki Mianmarba utazott, készített egy képet a vízumáról, majd feltette weboldalára. Később ezt törölte, ám a felvétel valahogyan eljutott a Wikipédiához is, ahol ezzel illusztrálták az ország vízumszabályzatát. A Wikipédiát működtető Wikimedia Foundation úgy döntött, eleget tesz a kérésnek, és törli a fent említett fotót.
A Comparitech szerint a többi céggel összehasonlítva messze a Wikipédia kapja a legkevesebb eltávolítási kérelmet. Az átálthatósági jelentések 2013-as megjelenése óta a Facebook csak Indiából mintegy 70 ezer kérelmet kapott, miközben az oroszok 2009 óta 61 ezer ilyen kérelmet küldtek a Google-nek.
Ehhez képest a Wikipédiához befutó kérelmek közül a legtöbbet az Egyesült Államokban "adják fel": hat év alatt alig 797 darabot.
A Comparitech szerint ugyanakkor a bíróságoktól és a kormányoktól érkező kérelmek folyamatosan növekednek. 2017-ben például 144 százalékkal, 2018-ban pedig mitnegy 880 kérelem érkezett hozzájuk.
Hasonló érdekességekért lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.