Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szakemberei összesen 514 beteget kérdeztek ki az e-cigarettával kapcsolatban, a válaszok alapján pedig összeállni látszik a kép.
A jelek szerint tovább szedi áldozatait az elektromos cigaretta az Egyesült Államokban. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) legfrissebb adatai szerint 10 tagállamban 12 halálos áldozatot követelt, és 46 államban több mint 800 embert ápolnak a cigaretta szívása miatti komoly tüdő- és légúti megbetegedésekkel.
Hogy pontosan mi okozza a megbetegedéseket, még mindig nem lehet tudni, az amerikai szakemberek szerint azonban két dologra vezethetők vissza az esetek: arra, hogy THC-t (tetrahidrokannabinolt) szívtak a készülékből, valamint arra, hogy mindezt hamisított eszközből tették meg.
[Lassan, de 1000-szer biztosabban ölnek egyes e-cigaretták a hagyományosnál]
A The Washington Post beszámolója szerint a wisconsini és az illinois-i betegekkel – itt ütötte fel először a fejét a probléma – részletes "interjút" készítettek a páciensekkel a szakértők. Ezek szerint a 86 beteg jelentős része THC-t tartalmazó tiltott terméket használt, amiket előre betöltött patron formájában, ismeretlen forrásból szereztek be.
A betegek többsége azt mondta, a Dank Vapes márkájú patront használta, ugyanakkor egyetlen konkrét e-cigaretta vagy termék sem köthető egyértelműen a járványhoz.
A CDC felmérése szerint ugyanakkor a betegek nagyjából 77 százaléka használt THC, vagy THC és nikotin tartalmú szert.
Összesen 514 betegtől van pontos információja a hatóságnak. Ezek alapján
- 395-en (77 százalék) THC-tartalmú anyagot használtak,
- 292-en (57 százalék) nikotin tartalmú anyagot használtak,
- 210-en (41 százalék) mindkettőt használták,
- 82-en (16 százalék) viszont kizárólag nikotin tartalmú szert szívott.
Abban a szakértők egyetértenek, hogy a megbetegedéseket valamilyen kémiai anyag okozta. Az egyik ilyen anyag az E-vitamin-acetát, ami hasonló a THC-olajhoz, csak színtelen, szagtalan és sokkal olcsóbb annál. Az anyagot általában étrendkiegészítőként, vagy valamilyen bőrápolási termékhez használják. Bőrre kenve semmilyen károsodást nem okoz, belélegezve azonban már más lehet a helyzet. Márpedig a betegektől származú, THC-szerekben a laboratóriumi vizsgálatok szerint megtalálható az anyag.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.