Már a katasztrófa sújtotta területeken is bevethető lehet az Atlas nevű emberszabású robot, köszönhetően egy új navigációs szoftvernek.
Közel hat évvel ezelőtt, 2013-ban tűnt fel először a Boston Dynamics Atlas nevű robotja. Az emberszabású robot akkor még csak bizonytalanul sétálgatott, mosanra viszont már képes a szabadban kocogni, sőt, az akadályokat is simán átugorja. Ha azonban egyenetlen talajon kell sétálni, könnyen eleshet a gép, hiszen nagyon nehéz kiszámítania, hová kell lépnie. Most ezt az akadályt sikerült leküzdenie a gépnek.
A floridai Institute for Human and Machine Cognition (IHMC) egy olyan szoftvert fejlesztett, ami lehetővé teszi, hogy a korábbinál magabiztosabban jusson el egyik helyről a másikra a robot. Az irányító csupán a helyet jelöli ki, ahová érkeznie kell a gépnek, a többit már a szoftver végzi.
Az algoritmus először felméri a környezetét, majd részletekre bontja azt. Mindegyik szakaszt a poligonok sorozataként dolgoznak fel, így végül a robot képes előre megtervezni, hogy hová fog lépni.
A szakemberek szerint szűk helyeken 50, egyenetlen terepen 90, míg sík terepen 100 százalékos a modell hatékonysága. Mindez azt jelenti, hogy például egy katasztófa sújtotta területen nagy bizonyossággal segíthet a robot a mentésben, hiszen az egyenetlen felületen sem veszíti el az egyensúlyát.
Eközben a NASA is fejlesztett egy robotot, a Valkyrie-t. A gép hasonlóan működik, ám csak néhány lépést tervez meg előre, így a menet közbeni változáshoz is könnyebben tud adaptálódni.
Ha kíváncsi, milyen irányba fejlődik tovább az Atlas, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.