Fehér hollónak számít, ha az iFixit csapat javíthatóságot vizsgáló szétszedési tesztjében maximális (azaz 10-ből 10) pontot kap egy eszköz. A jelenlegi leginkább környezetbarát telefonnak sikerült ezt elérnie.
Mint ahogy a korszerű autókat sem lehet ma már csak úgy egyszerűen megjavítani, hasonló a helyzet az okostelefonoknál is, igaz, egészen más okból. Ez utóbbiaknál a gyártók minél több alkatrészt próbálnak minél kisebb helyre bezsúfolni, s ha valamelyik összetevő netán elromlana, szinte lehetetlen vagy legalábbis nagyon nehéz a hozzáférés és a javítás.
Az iFixit csapata rendszeresen szétszedi az új és érdekesebb telefonokat, egyrészt, hogy megmutassa, mit is rejt a belsejük, illetve hogy ennek függvényében értékelhesse az eszköz javíthatóságát. 10 pontot kaphat maximálisan az a készülék, ami igazán könnyen javítható. A könnyű javíthatóság az iFixitnél azt jelenti, hogy a készülék könnyen szétszerelhető, a fő alkatrészek egyszerűen leválaszthatók és cserélhetők. Lényeges, hogy a kulcsfontosságú elemek (például a kijelző vagy az akkumulátor) könnyen elérhető legyen, akár szerszámok nélkül is, vagy mondjuk egy szokásos Phillips csavarhúzóval.
Napjaink csúcstelefonjai nemigen kapnak magas pontszámot az iFixitnél (az átlag 6 pont, de például a Samsung legutóbbi csúcstelefonja, a Galaxy Note10 mindössze 3 pontot ért el), azonban nemrégiben egy olyan készülék került hozzájuk, amely végül megkapta a maximális 10 pontot. A Fairphone 3-ról van szó, az igazán környezettudatos telefonról. Az iFixit szerint sokat nyomott a latba, hogy a készülék belsejében lévő rajzos útmutató is segít az alkatrészek szétszerelésében és cseréjében. Emellett persze a teljes modulok cseréje is pofonegyszerű, könnyen elérhetőek az alkatrészek, amihez csak egy Torx csavarhúzóra van szükség. A cseréhez szükséges útmutatók egyébként a gyártó honlapján is elérhetők.
Mindez persze nem túl nagy meglepetés, hiszen az amszterdami illetőségű Fairphone tervezésénél épp a fenntarthatóságra fókuszáltak. A telefonból nem adtak el túl sok darabot egy divatos csúcstelefon eladási adataihoz képest, holott ha egy eszköz egyszerűen javítható, upgrade-elhető, akkor nem kell rendszeresen újat vásárolni, amivel pénz takarítható meg, nem is beszélve arról, hogy mindennek mennyire jó a hatása a környezetre is.
A Fairphone 3 egyébként a második olyan modell, amelynek sikerült elérnie az iFixit maximális 10 pontját. Az első ilyen készülék – nem meglepő módon – a Fairphone 2 volt, még 2015-ben.
Ha érdeklik a legjobb új okostelefonok, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.