Nemrég felbukkant egy videó a YouTube-on, amely az Oscar- és Golden Globe-díjas filmrendező és producer, Clint Eastwood halálhírét kelti. Nem ez volt az első ilyen eset.
Szűk két hét leforgása alatt már közel félmillióan látták azt a YouTube-ra feltöltött videót, amely Clint Eastwoodról emlékezik meg. Az SSS nevű YouTube-csatornára feltöltött anyag címe szerint ugyanis az Oscar- és Golden Globe-díjas filmrendező és producer nemrég szívroham következtében életét vesztette.
Szerencsére erről szó sincs, Clint Eastwood nem halt meg.
Ezt erősítette meg az Independent is. A beszámoló szerint a videó nemcsak a YouTube-on, de a közösségi oldalakon is terjedni kezdett, ez azonban csupán hoax. Az álhír készítői azzal igyekeztek annak hitelességét erősíteni, hogy a videó nyitóképére rátették a CNN logóját is, így úgy tűnik, mintha hiteles forrásból származna az információ. Mindez azonban nemcsak az emberi hiszékenységre, hanem a YouTube gyengeségére is rámutat, hiszen szűk két hét elteltével a videómegosztón még mindig elérhető egy egyébként viszonylag egyszerűen ellenőrizhető álhír.
A hasonló álhírek terjedését nagyban segíti, hogy olyan oldalakon is közzéteszik a videót, amelyek első ránézésre komoly híroldalnak tűnnek, valójában azonban egy álhírgyárral van dolgunk. Tudunk is erre néhány hazai példát mutatni. Ha valaki ezt megosztja, ott a hozzászólások között már felmerülhet, hogy hoaxról van szó, ám az észrevételezés paradox módon a további elérést generálja – írja az Independent.
Az ilyen álhíreket ráadásul sokszor úgy teszik közzé, hogy a benne foglalt állításról éppen akkor nagyon nehéz megállapítani, hogy valóban igaz-e. Jól példázza ezt az az eset, amikor Sylvester Stallone halálhírét keltették: a hoax amerikai idő szerint éjszaka indult útjára, emiatt éppen akkor senki sem tudta elérni a családját.
Az ismeretlenek egyébként nem először keltik Clint Eastwood halálhírét, hasonló eset már történt 2017-ben is.
Ha szeretne még többet megtudni az álhírek természetéről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.