Hála a fagyott talajnak, lényegében tökéletes állapotban maradtak azok az edények, amelyekben ritka leletet találtak a tudósok.
Több száz éves edényekre bukkantak régészek Mongóliában, háromban tejfölt, egyben szűrt vajat találtak. A mongol-amerikai régészcsoport az ország északnyugati részén fekvő Hövszgöl tartomány Ulán-Úl településénél fedezte fel a ritka leletet, amely 700-800 éves lehet – közölte Jamszranjav Bajarszajkan, a Mongol Nemzeti Múzeum kutatóközpontjának vezetője.
Az illetékes szerint az edények "tökéletes állapotban őrződtek meg az örökké fagyott talajban". A térségben az régészek nagyszámú fontos leletre bukkantak a Mongol Birodalom korából.
800-year-old vases containing frozen clotted cream and yellow butter found from glacial #MONTSAME #Mongolia https://t.co/7F0RxyTcuf
— MONTSAME-MONGOLIA (@montsame_en) August 16, 2019
Az utóbbi időben több fontos felfedezést is tettek a világ különböző pontjain dolgozó régészek. Nemrég például kiderült, egy 9000 éves települést találtak Jeruzsálem mellett, ami újraírhatja a történelmet a környéken. A szakemberek úgy sejtik, az apostolok falvának maradványait találhatták meg. De Csehországban is ritka és értékes leletre: 1000 éves, fából készült várfalakra bukkantak.
(A borítókép illusztráció.)
Ha kíváncsi a régészeti felfedezésekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.