Egy, a WhatsApp rendszerében felfedezett sérülékenység kihasználásával bármelyik felhasználó beszélgetését manipulálni tudják a hackerek. De van ennél rosszabb is.
Az izraeli Check Point Research kiberbiztonsági cég hozta nyilvánosságra, hogy egy általuk felfedezett sérülékenység kihasználásával bármely WhatsApp-felhasználó üzenete módosítható, sőt soha le nem írt mondatok adhatók a beszélgetéshez.
A hibát még 2018 végén fedezte fel a CPR, részleteiről most kedden számoltak be a Las Vegas-i Black Hat kiberbiztonsággal foglalkozó konferencián. Hogy a hiba létezését igazolni tudják, a szakemberek egy programot fejlesztettek, amely nem csak látja, változtatni is képes a felhasználók közt váltott üzenet tartalmán. A WhatsAppon küldött üzenetek titkosítva vannak, azokat (normál esetben) csak a küldő és a fogadó látja.
A CPR szerint a sérülékenység a WhatsApp webes, tehát asztali böngészős, és a mobilos változatában is megtalálható, a szavak így mindkét platformon meghamisíthatók.
A szakemberek három utat találtak, amelyek kihasználásával módosíthatók a küldő és a fogadó közt zajló beszélgetések. Ezek egyike azt is lehetővé teszi, hogy ne csak a beírt üzenet, hanem az elküldő személye is változzon, kínos helyzetbe hozva ezzel ártatlanokat. A cél alighanem az, hogy a támadók vitákat, félreértéseket generáljanak a partnerek között.
A netes szolgáltatások sérülékenységei után kutató Oded Vanunu szerint a három módszer közül a Facebook csakis egyet tudott javítani, az elküldött üzenetek módosításával viszont semmit nem tudtak kezdeni. Vanunu szerint a Facebook nekik küldött tájékoztatásában ezt "infrastrukturális korlátozásokkal" indokolta.
A BBC azt írja, a szakértő és csapata kizárólag azért hozta nyilvánosságra a módszertant, hogy vitát generálva a Facebook mielőbb reagálni tudjon rá, és javítsa a hibákat, mert súlyos gondról van szó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.