A 8chan néhány óra leforgása alatt újabb partnerre akadt, ám nem sokkal később az is kihúzta a lábuk alól a szőnyeget. Az ügy azért nem ennyire egyszerű.
A jelek szerint nem lesz egyszerű dolga a 8chan néven ismert, de sokak által csak "az internet pöcegödreként" emlegetett fórumnak akkor, ha online akar maradni. Miután kiderült, a hétvégén az Egyesült Államokban elkövetett újabb tömegmészárlás előtt az elkövető rasszista bejegyzést tett közzé a platformon, az addig számukra "védelmet" nyújtó Cloudflare bejelentette, hogy nem dolgozik együtt tovább az oldallal.
Várható volt, mindez nem rázza meg túlságosan a 8chant, nem sokkal később már meg is találták az új partnerüket a Bitmitigate "személyében". Csakhogy nem várt fordulatot vett a dolog: néhány órával később ők is bejelentették, hogy kihátrálnak a 8chan mögül – írja a TechCrunch.
A beszámoló szerint ugyanakkor nem lesz egyszerű elérni, hogy a 8chan eltűnjön az internetről.
Ahhoz, hogy egy oldal megjelenjen az interneten, három dologra van szükség. Egyfelől kell egy regisztrátorcég, amely ténylegesen regisztrálja az adott weboldal URL-jét, vagyis ebben az esetben a 8chan-ét. A második egy domainnév-szolgáltató, ami megkeresi a beírt webcímhez (pl. facebook.com) tartozó IP-címet, majd létrehozza a kapcsolatot a felhasználó és az oldal között.
Harmadsorban pedig kell egy szerver. Az adatok fizikailag itt tárolódnak, amit aztán a felhasználók elérhetnek. Ez lehet virtuális is, amikor a szerver nem az adott oldalnál van, hanem annak üzemeltetői bérelnek valahol egyet egy szolgáltatótól.
Emellett szükség lehet még egy negyedik dologra is: az olyan szolgáltatásokra, amelyek segítenek elosztani az oldal forgalmát, illetve kivédeni bizonyos támadásokat. Ilyen a Cloudflare is.
Amikor a Cloudflare bejelentette, nem dolgozik együtt tovább a 8channel, akkor az oldal gyakorlatilag védtelen lett. Az ő pótlásukra találták meg a Bitmitigate-et, ám a közös munka nem tartott sokáig. A Bitmigigate ugyanakkor a Rob Monster nevű szolgáltató "leányvállalata", amely korábban kijelentette, hogy semleges szolgáltató kíván lenni, vagyis társadalmi/politikai nyomás ellenére sem szüntetnek meg oldalt.
Jó példa erre a Gab, ami a Montester Epik nevű domainnév- és tárhelyszolgáltatójával működik együtt. Ez egy olyan jobboldali közösségi platform, amit a Facebookról és Twitterről is kitiltottak már gyűlöletbeszéd miatt. A Monster azt mondja, ha nem sértik meg a törvényt, nem fognak beavatkozni a platform elérhetőségébe. Ez azonban változhat.
Kiderült ugyanis, hogy az Epik és a Montster a Voxility nevű cégtől vásárolja meg azokat a szolgáltatásokat, amelyeket kínál. Miután viszont a Voxilty értesült a 8chan kiszolgálásáról, egyszerűen megvonták a szolgáltatást a Bitmitigate-től, így most a 8chan mellett a Bitmitigate és a Daily Stormer is elérhetetlenné vált.
Maria Sirbu, a Voxility üzletfejlesztési igazgatója szerint azért nem léptek előbb, mert a cég nem követi nyomon, hogy az általa eladott szolgáltatásokat kinek értékesíti tovább az ügyfelük. Mint mondta, ez olyan, mint amikor valaki autót bérel: az autó bérlésével foglalkozó cég képviselője sem ül be a bérlő mellé a kocsiba, és nézi, hogy mit csinál.
Ettől függetlenül átvilágítják az ügyfeleiket, de amikor ez megtörtént, még nem volt arra utaló jel, hogy milyen oldalakkal üzletel az Epik. Miután nemrég kiderült, az Epik a Daily Stormerrel üzletel, az Epik néhány órán belül eltávolította az oldalt a Voxility szerveiről, és úgy tűnt, a dolognak itt vége is van. Csakhogy jött az értesítés a 8chanről, amit már a Voxility sem hagyott szó nélkül.
A cég közölte, semmilyen kapcsolatban nem akar állni sem a 8channel, sem másmilyen gyűlöletbeszédet terjesztő oldallal, ezért úgy látták a legegyszerűbbnek a probléma kezelését, ha ők maguk szüntetik meg az oldal elérését. Persze ez továbbra sem garancia arra, hogy a 8chan nem tűnik fel esetleg máshol, ugyanakkor az eset mindenképp iránymutató.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.