A Progressz MS-11 orosz teherűrhajó többek közt hulladékkal teletömve indult vissza a Föld felé, hogy aztán előre eltervezetten megsemmisüljön a Csendes-óceán felett.
Az űrügynökségek bevett szokása, hogy a használaton kívüli, elavult, vagy a küldetésüket már teljesített eszközeiket biztonságos módon megsemmisítik. Mivel ezek közt olyan járművek is vannak, amik odafent keringenek, többségüket a légkörbe irányítva égetik el. Ez történt most a Progressz MS-11 orosz teherhajóval is.
Az űrhajót március 29-én szerelték össze hordozórakétájával, majd néhány nap elteltével indítóállásába szállították. Végül április 4-én küldték fel, hogy az ISS-hez csatlakozva tudományos műszereket, élelmiszereket, gyógyszereket és higéniai anyagokat szállítson le az űrhajósoknak. A szállítmány több mint 2,7 tonna volt, ebben víz és üzemanyag is helyet kapott.
A Progressz egy automatizált teherhajó, és egyben a 72. ilyen eszköz, amely sikeresen elérte az űrállomást. Azonban ezt sem tervezték hosszú élettartamúra, így július 29-én ezt is "nyugdíjazták". Miután ugyanis a Progresszről kipakoltak, hulladékkal és elhasznált felszerelésekkel megpakolva visszaengedték a Föld felé, le azonban már nem szállt: az űrhajó - a korábbi tervek szerint - elégett a Csendes-óceán felett.
A műveletről általában csak az űrhajósok és a folyamatot vezénylő szakemberek kapnak képet, de Nick Hague, a NASA és a Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautájának hála most bárki láthatja: Hague Twitter-oldalán megosztott egy képet a Progressz elégéséről. A felvételt az ISS fedélzetéről lőtte az űrhajós, így pontosan látta, hogy mi történt.
Said goodbye to Progress 72 today to make room for 73P showing up on Wednesday. Caught this shot of it during reentry. It looked like a big firework that lasted minutes – flickering, sparking, and pulsing with brightness before it faded into the darkness. pic.twitter.com/Pfs98eTKPp
— Nick Hague (@AstroHague) 2019. július 29.
A Progressz utódjának szánt másik hajó időközben már elérte az ISS-t, de őt egyelőre nem semmisítik meg, a tervek szerint decemberig parkol majd az űrállomás mellett, s csak aztán küldik vissza.
Hasonló sorsa jutott néhány napja a Tienkung-2 nevű kínai űrállomás is, melynek egyes darabjai már zuhanás közben megsemmisültek, ami pedig megmaradt, az óceánba pottyant. A Progresszel ellentétben a Mennyei Palota-2 néven is emlegetett űrállomás azonban sokkal nagyobb volt: nyolc tonnát nyomot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.