Az Alexa által használt mesterséges intelligenciát használná ki a brit egészségügyi minisztérium, hogy a felhasználók könnyebben hozzáférhessenek az egészségükkel, panaszaikkal kapcsolatos információkhoz. Az adatvédőknek máris kifogásuk van az ötlet ellen.
Az NHS (Nagy-Britannia Országos Egészségügyi Szolgálata) honlapján tárolt információkat használhatná fel az Amazon Alexában dolgozó mesterséges intelligencia ahhoz, hogy felelhessen a felhasználók egészségügyi témájú kérdéseire.
Az ottani egészségügyi minisztérium úgy gondolja, hogy a technológia széles körű használatával csökkenteni lehetne az NHS klinikákra és a háziorvosokra gyakorolt nyomást, miután a betegek könnyen hozzáférhetnének a gyakori betegségekkel kapcsolatos információkhoz. Például: Alexa, hogyan kezeljem a migrént? Alexa, melyek a bárányhimlő tünetei?
Ez így egész jól hangzik, azonban az adatvédők máris megkongatták a vészharangot, kiemelve az adatvédelmi kockázatokat, amelyek az érzékeny egészségügyi adatokhoz való hozzáférésben rejlenek. (Nemrégiben derült ki, hogy mennyire jó az Alexa emlékezete: valójában még a manuális törlés után sem lehetünk száz százalékig biztosak abban, hogy valamelyik szerveren nem maradt-e meg egy átirat.) Az aggályok leginkább azzal kapcsolatosak, hogy miként tárolják a felhasználók betegségekkel kapcsolatos adatait, miféle – kereskedelmi – célokra használják.
Az NHS válaszolt ezekre a felvetésekre, mondván, az Amazonnak világos protokollja van ezzel kapcsolatban. Az Amazon is leszögezte, nem adja át az adatokat harmadik félnek, sőt többlépcsős azonosítással, valamint az adatok titkosításával korlátozza a hozzáférést.
Az Alexa ilyesfajta bevonása az NHS hosszú távú, az egészségügyi szolgálat digitális átalakítását célzó tervének a része. Az Amazon mellett más technológiai vállalatokat is bevonnának ebbe, például egy hasonló projekt kapcsán a Microsoft Cortanát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.