Tech Balogh Csaba 2019. július. 12. 07:03

Miért került ma René Favaloro szívsebész a Google főoldalára?

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Lehet, hogy René Favaloro nevét kevesen ismerik, de az biztos, hogy nagyon sokan köszönhetik neki életüket. A Google ma az argentin szívsebész előtt tisztelet, aki a bypassműtét metódusának kialakításával forradalmasította a szívbetegek terápiáját.

Wikipédia (közkincs)

Az 1923. július 12-én, Buenos Aires elővárosaként számon tartott La Platában született René Gerónimo Favaloro helyben végezte el a középiskolát, majd orvosi tanulmányaiba is ott kezdett. Rezidens orvosként a helyi klinikán Buenos Aires tartomány legkomplexebb eseteivel találkozhatott már azelőtt, hogy 1949-ben megszerezte orvosi diplomáját.

A hatvanas évek elején az Egyesült Államokba, Clevelandbe utazott, ahol a szív- és érrendszeri képalkotó eljárásokban jártas Mason Sonestól leste el a felvételek értelmezésének csínját-bínját. Az angiográfiában történt elmélyedés arra a meggyőződésre juttatta, hogy a sok betegen segíthetne, ha a koszorúerek elzáródott szakaszát egy, a test más területéről kivett érdarabbal hidalnák át, mert ez jól megvalósítható lenne.

Az úgynevezett aorto-coronariás áthidalás, amit ma a köznyelv bypass műtétkéntként ismer, René Favaloro 1967. május 9-én hajtotta végre először. Egy 51 éves nő jobb koszorúerének elzáródott szakaszét "kerülte meg" egy, a páciens lábából származó érdarab segítségével. A beavatkozásra utal a szívsebész születésének 96. évfordulóján előtte tisztelgő különleges Google-logó is, a felirat első "o" betűjét egy bypass-eljárással gyógyított szív szimbolizálja.

Google

A "mi" mindig fontosabb, mint az "én" – vallotta a hetvenes években hazájába visszatérő Favaloro, aki szerint az orvostudomány fejlődése sosem egy-egy felfedezésnek köszönhető, valójában hosszú évek folyamatos erőfeszítése érik be olyankor.

Ha máskor is elolvasná a különleges Google-logók történetét, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.