Tech hvg.hu 2019. július. 11. 15:03

Kínos: bármit is mondunk ki előtte, az Amazon Alexa nem felejt

Kérdéssel fordult egy amerikai szenátor az Amazonhoz az Alexa által rögzített felvételek megőrzési dátumát illetően. A válasz olyan volt, amit nem szívesen hallunk.

Az Amazon egyik vezető beosztású munkatársa erősítette meg, hogy az Alexa digitális asszisztenssel („ő” dolgozik az Echóban és az Echo Dotban) folytatott diskurzusok tulajdonképpen örökre megmaradnak, amennyiben nem törli őket manuálisan a felhasználó – írja a ZDNet.

Testvéroldalára, a Cnetre hivatkozva azt is közölte, hogy korábban Chris Coons demokrata szenátor érdeklődött is ez ügyben az Amazonnál. A közkapcsolatokért felelős alelnök, Brian Huseman válaszolt is, elmondva, hogy valóban addig tartják meg a felvételeket és azok átiratait, amíg erről a felhasználó nem dönt másként, tehát akár örökre is. Ha viszont az ügyfél manuálisan töröl, akkor elméletileg törlődnek az adott fiókhoz tartozó felvételek és átiratok is, legalábbis az Amazon – írja Huseman – folyamatos erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az átiratok ne maradjanak meg az Alexa más tárolóegységeiben.

Összefoglalva tehát: ha a felhasználó nem töröl manuálisan, akkor az Amazon megtartja a felvételeket, de törlés esetén sem lehet száz százalékig biztos abban, hogy nem marad valahol egy átirat. S ha ez még nem volna elég, az Amazon azt sem titkolja, hogy bár az audiomásolatokat eltávolíthatja, megtarthat bizonyos adatokat egy-egy interakcióból, sőt ezeket az Alexa Skill fejlesztőinek is elküldheti. Az átiratok segítségével lehet ugyanis tanítani az Alexát a parancsmegértésre eltérő életkorok, helyszínek, beszédhibák, akcentusok esetén.

[Digitális pogácsa: mi sül ki abból, ha veszünk otthonra egy olcsó okoshangszórót?]

Coons nyilatkozott a Cnetnek az Amazon válaszáról, állítva, nem lett megnyugtatva. Hiszen kiderült, jó eséllyel nem törlődnek a hangalapú felhasználói interakciók az Amazon összes szerveréről, hiába tesz bármit is a felhasználó. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy harmadik fél is megkapja ezeket az információkat, és egyáltalán nem világos, hogyan használja fel ezeket.

Ha értesülni szeretne az ügy fejleményeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.