Megerősítették a műholdfelvételek a tudósokat abban, hogy a Falkland-szigetekhez tartozó Saunders-sziget havas vulkánja valóban nem hétköznapi tűzhányó, ugyanis lávató izzik a belsejében. A jelenség rendkívül ritka.
Annak ellenére, hogy bolygónkon számos tűzhányó található (mintegy 1500-ról tudni), nagyon kevés olyan van, amelyik belsejében úgynevezett lávató alakult ki. Ezért is akkora szenzáció brit tudósok mostani felfedezése,
amellyel 9-re nőtt az ilyen jelenségek száma.
Az újabb lávatavat a Falkland-szigetekhez tartozó egyik kisebb szárazföldi területen, a Saunders-szigeten vették észre, az Atlanti-óceán déli részén. Arról a tudósok már régóta tudtak, hogy egy tűzhányó is van itt, ám a vulkán formája és elhelyezkedése miatt lehetetlen volt közelebbről megvizsgálni. A Mount Michael-vulkánt ugyanis hó borítja, járni pedig egyáltalán nem lehet rajta, és mivel működő tűzhányóról van szó, a megközelítése is veszélyes.
A University College London, valamint a brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey) szakemberei hosszú ideje vizsgálták a vulkánt, miután a műholdfelvételek furcsa hőmérsékleti anomáliát jeleztek a kráter környékén. Egy újabb ilyen jelenség még alaposabb kutatómunkára sarkallta a hozzáértőket, ám a rejtélyt végül csak a legmodernebb eszközök segítségével sikerült megfejteni: a kráterben egy lávató izzik.
A felfedezéshez az amerikai földfigyelő műholdat, a Landsat 8-at hívták segítségül a tudósok, máshogy ugyanis nem tudták volna igazolni feltételezéseiket, hiszen a már említett nehézségek miatt nem lehet csak úgy "belenézni" a vulkán kráterébe. A Landsat 8 felvételei azonban igazolták a dolgot, a tűzhányó belsejében soha nem szilárdul meg a forró, olvadt kőzet.
Az, hogy utóbbi miként lehetséges, továbbra sem igazán tisztázott, de az újabb felfedezés valószínűleg ennek megfejtéséhez is közelebb viszi majd a szakembereket. A kutatómunka eredménye azért is jelentős, mert már az 1990-es években felmerült, hogy a Mount Michael nem rendes tűzhányó, de mindeddig nem sikerült rájönni, hogy mi okozza a kráter körüli anomáliát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.