Tech MTI/hvg.hu 2019. június. 26. 17:03

Annyi a szemét az óceánokban, hogy "műanyagréteg" jelent meg a part menti sziklákon

Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a tengerekban és óceánokban felhalmozódó szemét milyen súlyos problémát jelent az élővilágra nézve, most azonban egy egészen újkeletű problémára hívták fel a figyelmet portugál kutatók.

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelem irányult az óceánok szennyezettségére. A hihetelen mennyiségű műanyag szemét miatt számtalan élőlény pusztul el – nemrég például Szicília partjainál szedtek ki elképesztő mennyiségű szemetet egy elpusztult ámbráscetből. A kutatók nemrég azt is megállapították, hosszú és gyötrelmes halál vár a műanyagot benyelő bálnára. A szennyezés az óceánok patrtjainál is megjelenik, egy új kutatás szerint azonban nemcsak úgy, ahogy azt a partot borító szeméttengerről készült fotókból ismerjük.

Portugál kutatók a Science of the Total Environment című folyóiratban publikáltak egy tanulmányt, amely szerint műanyagrészecskék alkotta kéreg képződik a part menti sziklákon az óceánok szennyezettsége miatt. A leginkább használt rágógumira vagy kinyomott fogkrémre emlékeztető foltok nem csupán aggasztó jelei az óceánokban felhalmozódó hulladék problémájának, hanem fenyegetést is jelentenek a sziklákon élő és táplálkozó organizmusokra nézve.

Ignacio Gestoso

A portugáliai Tenger- és Környezettudományi Központ (MARE) munkatársai 2016 óta vizsgálják a vulkáni eredetű Madeira szigetének part menti szikláin megtapadó műanyagrészecskéket és tanulmányozzák azok hatását a helyi ökoszisztémára.

[És ezt tudta? Minden héten lenyelünk egy bankkártyányi műanyagot]

"Ahogy a nagy méretű műanyagdarabok a sziklás partokhoz csapódnak, a kőzeteken kialakulnak ezek a műanyagkérgek, hasonlóan az algák vagy zuzmók megtelepedéséhez" – mondta Ignacio Gestoso ökológus.

Ignacio Gestoso

A begyűjtött minták kémiai elemzése révén a kutatók megállapították, hogy a műanyagfoltok legfőbb alkotóeleme a polietilén, amely a legszélesebb körben használt műanyag és, amelynek legnagyobb felhasználója a csomagolóipar.

A kutatók szerint a vizsgált sziklák felszínének már csaknem 10 százalékát ez a polietilén kéreg borítja. Megállapították továbbá, hogy az algaevő közönséges particsiga épp olyan otthonosan érzi magát a műanyagkérgen, mint magukon a sziklákon, ami azt sugallja, hogy valószínűleg nem csupán az algát, hanem a műanyagot is elfogyasztja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés