A NASA szakemberei fogtak 7500 fotót, majd egyetlen, a világegyetemet ábrázoló képpé rakták össze.
A NASA történetének egyik (ha nem a) legsikeresebb projektjét egyértelműen a Hubble űrtávcső jelenti. Az eszközt még 1990-ben állították Föld körüli pályára, a szerkezet pedig azóta is küldi az információkat az irányításnak. A tudósok most egy meglepetéssel álltak elő: az elmúlt 16 évben készített felvételeket egyetlen képpé szerkesztették össze.
A Hubble Legacy Field névre keresztelt fotót összesen mintegy 7500 egyedi expozícióból állították össze, amit 31 különböző hullámhosszban rögzített az űrtávcső – az ultaibolyától egészen az infravörös közeliig. A végeredmény azokat a részleteket is tartalmazza, amelyeket korábban készített a Hubble, így pedig összesen 265 ezer galaxis látható rajta.
A NASA szerint a képen a világűr nagyon korai állapota is látható, amikor a kicsi és fiatal galaxisok más galaxisokkal ütköztek össze, így hozva létre egy nagyobbat. A képen 13,5 milliárd évre lehet "visszanézni", amikor a világegyetem még csak 500 millió éves volt. A legmesszebbi galaxisok fényereje egyébként tízmilliárdod része annak a fényerőnek, amire az emberi szemnek szüksége van a látáshoz.
A szakemberek úgy látják, egyetlen fotó sem lesz képes felülmúlni a Hubble adataiból összerakott képet, egészen addig, amíg a jövőben az új távcsöveket pályára nem állítják. Erre viszont még egy kicsit várni kell, a Hubble utódjának szánt James Webb teleszkópot ugyanis 2021-ben fogják fellőni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.