Tech hvg.hu 2019. május. 04. 17:03

60 éve tervezték ezt a zenegépet, a mesterséges intelligencia most megszólaltatta

Raymond Scott egy évtizeden át dolgozott az általa megálmodott zenegépen, de végül soha nem tudta befejezni. Most a mesterséges intelligenciának köszönhetően megszólalt a gép digitális változata.

Raymond Scott neve valószínűleg keveseknek cseng ismerősen. Pedig az amerikai zeneszerző műveit jóval többen ismerik, mint ahányan erről tudnak: komponált zenét többek között A Simpson család és a Bolondos dallamok (Looney Tunes) részeihez is. Emellett viszont volt egy szenvedélye: az Electronium.

Nem, ez nem egy kémiai elem neve, hanem azé a gépé, amibe 1 millió dollárt (mostani árfolyamon nagyjából 288,9 millió forint) és egy évtizednyi munkát fektetett. A célja az volt, hogy létrehozza az első, saját magától komponáló szintetizátort. Scott végül 1994-ben meghalt, még azelőtt, hogy a szerkezet elkészült volna. A Fast Company beszámolója szerint Yuri Suzuki dizájner ott folytatta, ahol a zeneszerző abbahagyta a munkát.

Pentagram

Suzuki a Counterpoint Design Studio, valamint a Google mesterséges intelligenciája, a Magenta segítségével hozott létre zenét úgy, ahogy azt Scott megálmodta.

Akárcsak az eredeti Electronium, ez is három részből áll. Első lépésként meg kell adni néhány dallamot a középső panelen, majd a mesterséges intellgencia zenét szerez belőle, ami a jobb oldalon jelenik meg. Végül a zenész a baloldalon további effekteket vagy ritmust adhat a műhöz. Az Electronium így nagyjából az lett, amit Scott is megálmodott, csak neki még nem volt meg a befejezéshez szükséges technológiája.

Pentagram

Suzukinak nem volt könnyű dolga, Scott ugyanis titokban dolgozott az Electroniumon, így kevés részlet volt ismert a szerkezetről. A szükséges információt Mark Mothersbaugh, a gép jelenlegi tulajdonosa árulta el.

Pentagram

Suzuki munkáját május 16-án mutatják be egy kiállítás részeként Londonban, ő azonban azt tervezi, hogy csinál belőle egy online változatot, amin bárki "gyakorolhat".

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés