Egy különleges technikának hála, úgy láthatják a Minnesotai Egyetem idegtudósai az egerek agyát és működését, mint korábban soha.
Az agytevékenységgel kapcsolatos kutatások igen népszerűek a tudósok körében, hiszen amilyen bonyolult dologról van szó, olyan sok érdekességet is tartogat. A vizsgálati módszerek az évek során rengeteget változtak, most pedig a Minnesotai Egyetem munkatársai találtak ki valamit, amivel több információhoz, illetve láthatóbb adatokhoz juthatnak.
Az új technikát "See-Shellnek" nevezték el. Egy olyan eljárásról van szó, aminek keretében az egerek koponyájáról előbb digitális képet készítettek, majd 3D-nyomtató segítségével egy átlátszó polimerdarabot állítottak elő, amit aztán beültettek az egerek fejébe. A kísérletet bemutató tanulmány szerint több tucat egér kapott ilyet, és az esetek 90 százalékában a rágcsálók teste befogadta azt. Az implantátum a tudósok szerint akár 300 napig is az egerekben maradhat, így elég hosszú időn át figyelhetik, mi történik odabent.
Az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő portál szerint az eszközzel a szakemberek szó szerint beleshetnek az egerek fejébe, és láthatják, ahogy a rágcsálók agya dolgozik. A kutatók szerint az implantátummal az új módon vizsgálhatják a degeneratív betegségeket és az agy öregedésének hatásait.
A csapat azt reméli, hogy a begyűjtött információk az Alzheimer- és a Parkinson-kor területén zajló vizsgálatoknak is lökést adhatnak.
A Londoni Állatkert munkatársai legutóbb hüllőkről készült röntgenképeket osztottak meg, azok az is érdemes megnézni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.