Közel 25 éve adták ki a Shockwave első verzióját. A multimédiás platform gyorsan elterjedt, és még néhány éve is minden böngészős játék ennek segítségével futott a számítógépeken, mára azonban jobbára csak biztonsági kockázatot jelent a segédprogram.
Az Adobe internetes eszközei kapcsán az elmúlt években a Flash-re irányult a felhasználók és a kiberbiztonsági szakemberek figyelme, a szoftver ugyanis annyira veszélyessé vált, hogy többször is vészfrissítést kellett rá kiadni. Nem csoda, hogy a cég végül úgy döntött, 2020-tól nyugdíjazni fogják a technológiát. A jelek szerint viszont nemcsak ezt szünteti majd meg az Adobe, hanem egy másik, egykor igen népszerű szoftvert is.
A cég bejelentése szerint április 9-től kezdve felfüggeszti a Windowshoz kiadott Shockwave működését. Az Adobe februárban már értesítette a vállalati felhasználókat a változásról, a weboldalán pedig már jelezte, hogy az ezt használó böngészős tartalmak (játékok, videók stb.) számára a fent említett dátum után már nem lesz elérhető a Shockwave. A döntés hátterében a HTML5 Canvas és a WebGL technológiák fejlődése, ezzel összefüggésben a Shockwave ósdisága áll. Emiatt 2017-ben az Apple számítógépen futó a MacOS-hez fejlesztett lejátszót már kivezették, ezt követi most a windowsos Shockwave leállítása.
A platformot az interaktív CD-k mellett a böngészős játékok is használták. A szoftvert az alaptechnológiát a MacroMind nevű cég felvásárlásával megszerző Macromedia fejlesztette ki még 1995-ben, ám később ezt a céget is felvásárolták, így került végül az Adobe-hoz a Shockwave.
A vállalati ügyfelek az Adobe bejelentése szerint 2022-ig még megkapják a Shockwave-hez tartozó támogatást, de ezután már nem. A többi felhasználó pedig április 9-e után elég, ha egyszerűen törli a gépéről a Shockwave-et.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.