A hajdani Inka Birodalom egy előkelőségének sírhelyét tárták fel a régészek Peru északi részén.
A munkálatokban részt vevő régészek egyike, Luis Chero elmondta, a sírhelyet a dél-amerikai ország csendes-óceáni partvidékén fekvő Lambayeque megyei Mata Indio lelőhelyen tárták fel.
A kutatók szerint a sír egy nemesemberé lehet, mivel olyan tengerikagyló-héjakat találtak benne, amelyeket hagyományosan az Inka Birodalom fontos embereinek földi maradványai mellé temetnek. A sírhelyet korábban már többször is feltörték, valószínűleg kincsek után kutatva. A fosztogatás egyértelmű jeleinek ellenére azonban a régészek számos tárgyat, köztük vázákat is találtak. A sírhely egyedülálló építészeti megoldásai közé tartoznak a bálványszobrok számára kialakított mélyedések.
[Megfejtették az inkák legendáját – és nagyon úgy tűnik, hogy igaz]
Chero szerint a mostani felfedezés jól jelzi a perui fővárostól, Limától nagyjából ezer kilométerre északra lévő lelőhely jelentőségét.
A mai Argentína nyugati felétől egészen Kolumbia déli részéig terjedő Inka Birodalom közigazgatási, politikai és katonai központja Cuzco volt. Az inkák több mint kétszáz évig uralkodtak a területen a spanyol hódítók 16. századi megérkezése előtt. A birodalomhoz tartozott a mai Peru területén található Machu Picchu romváros is, amely a világörökség része.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.