Szerda este megszületett a megállapodás, amely az Európai Unió új szerzői jogi irányelvének legkényesebb részleteit pontosította.
A tervek szerint 2019 tavaszán, márciusban vagy áprilisban szavazhatnak az Európai Unió politikusai arról a jogszabályról, amely a 2001-ben megalkotott szerzői jogi törvényt váltaná le. A korábban sokat kritizált irányelvről már kiderült, a legtöbbet vitatott 11. és 13. cikkelyt nem vették ki belőle, az Európai Parlament csütörtök délelőtt azonban nyilvánosságra hozta azt a megállapodást, ami alapján úgy tűnik, mégis csak lesz benne néhány (a felhasználóknak is) fontosabb változás.
A szerda este megkötött megállapodás legfőbb pontjai szerint
- az internetplatformokat ösztönzőkkel veszik rá arra, hogy fizessenek az alkotók és újságírók felhasznált munkájáért,
- bizonyos feltöltött tartalomtípusokat, például mémeket vagy GIF-eket szabadon meg lehet osztani,
- az „egyedi szavakkal vagy rövid részletekkel” kísért hivatkozásokat szabadon meg lehet osztani,
- az újságíróknak minden, a szerzői jogból származó, de a kiadójukhoz beérkező bevételből részesülniük kell,
- a start-up platformokra enyhébb szabályzás vonatkozik,
- az irányelv nem ír elő szűrőket.
A közlemény szerint az alkotóknak és újságíróknak a jövőben jobb tárgyalási alapjuk lesz a nagy internetes szogláltatókkal szemben, a szabályozás pedig többek között olyan ismert cégekre lesz hatással, mint a Google News, a YouTube és a Facebook. A tech-óriásoknak osztozniuk kell a bevételeken a művészekkel és az újságírókkal, akinek az új irányelv erősebb tárgyalási pozíciót ígér.
A korábban sokat bírált 11. cikkelyt – amely a médiatartalmak megosztására vonatkozik – a döntéshozók felpuhították: ezek szerint a hírrészlet ugyan továbbra is megjelenhet például a Google News listáján (vagyis a kereső nem fog kiürülni) vagy a Facebookon, de csak akkor, ha „nagyon rövid". Hogy ez pontosan mit takar, egyelőre nem tudni. Ami viszont ennél jóval fontosabb, a felhasználókat érintő döntés, az az, hogy az
idézés, kritika, recenzió, karikatúra vagy paródia készítésének céljából ezentúl is fel lehet tölteni védett tartalmakat, így a GIF-ek és mémek továbbra is az interneten maradnak és megoszthatók lesznek.
A szerzői jogi irányelvvel kapcsolatban az is komoly kritiaként hangzott el korábban, hogy az új szerzői jogi feltételeknek (amely szerint nem a feltöltő, hanem a platform felel majd a taratalmakért) a kisebb oldalak nem tudnak majd megfelelni, nekik ugyanis sem kapacitásuk, sem anyagi forrásuk nincs arra, hogy monitorozzák a felhasználói tartalmakat. A szerda este megszületett megállapodás szerint azonban
a Wikipediához hasonló, online enciklopédiák nem kereskedelmi célú feltöltése és a nyílt forráskódú szoftverplatformok, mint például a GitHub, automatikusan kívül esnek a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körén.
Mindemellett a szerzők és előadók is pozíciója is erősödni fog. Ezek szerint ha az
eredetileg kialkudott díj „aránytalanul" alacsony a művekből származó bevételhez képest, akkor a szerzők további javadalmazást kérhetnek attól, akivel megállapodtak a jogok használatáról.
A jelenlegi megállapodás egyelőre informális, így a követekző lépés az lesz, hogy azt hivatalosan is megerősítsék mind az Európai Tanácsban, mind pedig az Európai Parlament plenáris ülésén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.