Tech hvg.hu 2019. február. 04. 19:03

Fotó: íme Hitler jobbkezének mindent bizonyító vérmintája

Ritka, különösen izgalmas feladatot adott a molekuláris patológiával foglalkozó tudósoknak a Spandau #7 címkével ellátott üveglemez.

A második világháború egyik utolsó igazi összeesküvés-elmélete a Rudolf Hess-ügy. 1941 májusában a náci párt „helyettes Führere” saját repülőjével, holdfénynél navigálva Dél-Skóciába repült, hogy különbékét tárgyaljon ki az Egyesült Királyság és a Harmadik Birodalom között – idézi fel a Múlt-kor történelmi magazin. Hess számítása nem jött be, földet érését követően őrizetbe vették, majd a nyugati szövetségesek és a szovjetek által közösen ellenőrzött spandaui börtönbe zárták, ahol egészen 1987-es öngyilkosságáig élt.

Már a kezdetektől voltak emberek – közéjük tartozott például Franklin D. Roosevelt amerikai elnök is –, akik szerint a „hetes számú spandaui fogoly” nem Rudolf Hess volt.

A náci tiszt földi maradványait 2011-ben hamvasztották el, ám ezzel nem semmisült meg Hess minden ismert DNS-e. Spandaui rabsága során ugyanis minden rab, rendszeres orvosi vizsgálaton esett át. Egy 1982-ben vett vérmintát tartalmazó üveglemezt már a kilencvenes években is szerették volna megvizsgálni molekuláris patológusok, ám várni kellett a tudományos lehetőségek kibővülése mellett arra is, hogy Hess egy élő leszármazottjáról DNS-mintát vehessenek az összehasonlításhoz – írja a Múlt-kor, ahol további érdekességek is olvashatók a vizsgálatról és Hess életéről.

Forensic Science International Genetics című tudományos folyóiratban közölt eredményről már mi is beszámoltunk: a statisztikai analízis szerint 99,99%-os a valószínűsége annak, hogy a tárgylemezen található vérminta Hess élő rokonának egy közeli családtagjától származik. A vizsgálat kapcsán két, történettudományos szempontból érdekes képet is közzétettek a tudósok. Egyiken a szóban forgó vérmintát tartalmazó, Spandau #7 címkével ellátott üveglemez látható, másikon pedig a náci Führer-helyettes vérmintája mikroszkóp alatt.

Heidelberg MEDDAC
Heidelberg MEDDAC

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.