A 2006 óta szolgálatban lévő, a Mars körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda 2018 októberében vett észre egy krátert a vörös bolygó felszínén, ami korábban nem volt ott.
2006 márciusában állt pályára a Mars körül és kezdte meg misszióját a Mars Reconnaissance Orbiter nevű űrszonda, amely szolgálati idejét már többször meghosszabbította a NASA. Minderre jó okuk van (és jó is, hogy megtették): 2017 júniusában egy furcsa lyukat talált a vörös bolygó felszínén, 2018 márciusában pedig egy izgalmas jelenséget fedeztek fel az egyik általa készített fotón a tudósok. Most egy újabb érdekességgel jelentkezett be a szerkezet.
A Mars Reconnaissance Orbiter egy fotót készített a Mars felszínének egyik legújabb kráteréről. Az új szót pedig itt valóban szó szerint kell érteni, a tudósok szerint ugyanis valamikor 2018 júliusa és szeptembere között keletkezhetett, és a Mars déli sarkvidékén helyzkedik el – számolt be róla az IFLScience. A képet 2018. október 5-én készítette róla az űrszonda.
A becsapódott meteorit átütötte a déli jégsapkát, megolvasztva ezzel a területet a marsi tél során borító megfagyott szén-dioxid és vízjég keverékét. Az eseménykor a marsi vörös homok is felemelkedett, majd szétszóródott a területen. Ezek alapján már nagyjából összerakható, pontosan hogyan is történt a becsapódás.
A képek alapján úgy vélik, a kráter maga 28x23 méter széles lehet. Ebből azonban még messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, hiszen a lyuk nagysága több tényezőn múlik: nem mindegy, milyen szögben csapódott be meteorit, ahogy az sem, milyen volt az anyagának összetétele.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.