Az Android Q-ról valamikor ősszel rántja majd le a leplet a Google, néhány izgalmasnak tűnő részlet viszont már most kiderült a soron követekző operációs rendszerről.
A Google alig fél évvel ezelőtt, 2018 augusztusában tette elérhetővé az Android operációs rendszer legújabb verzióját, a Pie-t, de a munka nem állt meg a fejlesztői részlegen. A kódolók azóta már az idén érkező új verzión dolgoznak, amiről eddig csak annyit lehetett tudni, hogy a neve Q betűvel fog kezdődni, ez pedig – a hagyománynak megfelelően – egy édesség nevét takarja. Most viszont kiszivárgott a rendszer első béta verziója, amiből már azt is látni, mire számíthatunk a következőkben.
Az OS-ről elsőként beszámoló XDA Developersnél egy Google Pixel 3 XL készüléken próbálták ki az új rendszert. Bár elvileg az egyik legfrissebb (alig egy hetes) verzióról van szó, egyelőre még sok a hiányzó, vagy nem működő funkció. Ennek ellenére kiderült néhány dolog.
A jelek szerint az Android Q-ban már rendszer szinten benne lesz a sötét mód: be lehet majd állítani, hogy folyamatosan így működjön a készülék, vagy a nap egy adott szakaszában "sötétedjen el" a kijelző. Az egészben a legmenőbb viszont az, hogy még azoknál a harmadik féltől származó alkalmazásoknál is be tudták kapcsolni, amelyekben nincs benne a sötét mód. Ezt a Facebook (és mellette több más) app segítségével próbálták ki, és már most is jól működött.
Az előzetes teszt alapján a jogosultságok kiosztása – vagyis, hogy melyik alkalmazás milyen erőforráshoz férjen hozzá – is jóval hatékonyabb lett. Az egyes appok engedélyeit külön-külön láthatjuk, és beállíthatjuk, hogy épp a mikrofon vagy a helymeghatározás elérését tiltjuk meg neki. Hogy melyik alkalmazás fér hozzá a helyadatokhoz, az az értesítések között is megjelenik, rábökve pedig a jogosultságok kiosztásához juthatunk el.
A rendszerben találtak arra utaló jelet is, hogy a mobilt át lehet "asztali gép" üzemmódra is váltani egy második kijelző használata esetén. Ez jó eséllyel azt jelenti, hogy könnyebb lesz majd számítógépként használni a mobilt, ez a funkció viszont egyelőre nem működött a béta verzióban.
Emellett lesz benne többablakos mód, beállíthatjuk, hogy a kijelző egy előre megadott készülék közelébében feloldjon vagy épp zároljon, illetve beállíthatjuk, hogy az értesítések meddig maradjanak a kijelzőn, és egyszerre kikapcsolhatjuk az összes szenzort.
A fejlesztők ősszel mutathatják majd be a végleges változatot, addig még jó eséllyel egy sor újdonságot tehetnek bele.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.