Az Európai Bíróság főtanácsadója, Maciej Szpunar a Google mellett, a francia adatvédelmi hatósággal szemben foglalt állást abban, hogy a Google-nek hol is kell alkalmaznia a felejtés jogát.
Az Európai Bizottság 2014-ben egy nagyon fontos döntést hozott: ekkor lépett életbe a "felejtés joga", amely nagyjából annyit tesz, a magánszemélyeknek jogukban áll a róluk szóló oldalak eltávolítását kérni a keresőkből. Az azóta eltelt években több millió ilyen kérés érkezett a keresőóriáshoz, ezek között pedig egy magas rangú magyar politikust is találni.
A 2014 óta fennálló "felejtés joga" miatt azonban a francia adatvédelmi hatóság (Commission nationale de l'informatique et des libertés), a CNIL 2016-ban nekiment a Google-nek. Mindezt azért tették meg, mert a keresőcég csak a francia internet számára tett elérhetetlenné egy kérést, a világ más országaiban viszont továbbra is meg lehetett találni azt.
A BBC beszámolója szerint a Google-t ezért 100 ezer euróra (jelenlegi árfolyamon 32,1 millió forint) büntette a hatóság, ők viszont fellebbeztek a döntés ellen, és az Európai Bíróságig vitték az ügyet. A keresőcég azzal érvelt, hogy a felejtés jogának kiterjesztése a "kevésbé demokratikus" berendezkedésű államok számára lehetne eszköz a cenzúrára.
Maciej Szpunar, az Európai Bíróság főtanácsnoka most azt javasolja, a bíróság a Google-nek adjon igazat. Állásfoglalása szerint a felejtés jogát csak az Európai Unión belül kell alkalmazni, az EU-n kívüli országokban végzett keresésekre (és a találati megjelenítésekre) viszont nem vonatkozik az előírás.
A jelenlegi állásfoglalás nem jelenti azt, hogy az Európai Bíróságnak is így kell döntenie, az eddigi tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, a döntés és az állásfoglalás a legtöbb esetben megegyezik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.