Tech hvg.hu 2018. december. 21. 09:00

Sajnos kamu a csillámbombás tolvajcsapda

A gép működik, de a tolvajok nem igaziak.

Óriási sikert és három nap alatt csaknem negyvenmillió nézőt ért el a videó, amely egy tolvajoknak szánt csapdát mutat be. A gépezetet Mark Rober, a NASA volt mérnöke épített, állítása szerint hat hónap munkája van benne.

Az Amazon-csomagnak álcázott készüléket a sztori szerint ismerősei küszöbénél helyezte el. A szerkezet négy kamerával rögzíti a történéseket attól fogva, hogy az ajándékokra vadászó tolvaj felemeli. A meglepetés a kibontásnál következik: a gép finom csillámport szór szét a tolvaj otthonában vagy autójában, valamint rettenetes bűzt kezd árasztani. Utóbbira azért van szükség, hogy a gonosztevő eldobja, majd GPS segítségével vissza lehessen szerezni.

A Buzzfeed összeállítása szerint azonban a bevetések sajnos megrendezettek. Ezt maguk az internetes nézők vették észre, akik sorra rakták össze a gyanús jeleket. Feltűnt például, hogy az egyik tolvaj mintha konkrétan a szomszéd lenne, egy másiknak az autója látható Rober barátjának háza mellett parkolva. De leleplezőek azok a részletek is, amelyekben az állítólagos tolvajok kertje látszik, és valahogy azok is ugyanott vannak, mint ahol a csomagot elhelyezték.

Rober a sűrűsödő kérdések hatására törölt a videóból néhány részt, másokat pedig elhomályosított. Magyarázata szerint egy ismerősét kérte meg, hogy segítsen a csalizásban, és most úgy tűnik, hogy ez a barát rendezte meg a lopásokat, így azok nem voltak igaziak, szóval őt is becsapták. A többi esetről azonban fenntartja, hogy valósak, és reméli, hogy nem rendült meg a közönség bizalma.

Azt senki sem vonta kétségbe, hogy maga a szerkezet működik, és figyelemreméltó mérnöki munka eredménye.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés