A kanadai Nemzeti Tudományos Kutatóintézet tudósai olyan speciális kamerát készítettek, amivel még a lézerfényt is sikerül jól láthatóan levideózniuk. Mindez új utat nyithat a tudományos vizsgálatok terén.
A slow motion technológia feltalálása az egyik legjobb dolog, ami a videózással valaha történhetett. Tudják, ez az a trükk, amikor úgy látunk egy felvételt – legyen szó egy sportközvetítés kapcsán a visszajátszásról vagy épp egy filmes jelenetről – mintha lelassult volna az idő. Az ezt lehetővé tévő technológia lényege, hogy az adott jelenetet jóval gyorsabb képkocka/másodperc (fps) rögzítési sebességgel veszik fel, mint amilyen sebességgel visszajátszák azt, így nagyon finom, lassú mozgást kapunk végeredményként.
A technológiának több fokozata is van. A 60 fps egyfajta alapnak számít, az újfajta okostelefonokban már van arra lehetőség, hogy ilyen sebességgel rögzítsünk egy videót, de olyan mobilok is vannak már a piacon, amelyek 120 vagy 480 fps sebességre képesek. A kategória tetejét jelenleg a 960 fps jelenti a mobilokban.
Van azonban ennél "feljebb" is, a speciális videókamerák ennél jóval nagyobb sebességű képrögzítésre képesek: nem ritka a 10 ezres vagy a 100 ezres fps-sel működő eszköz sem. Egy ilyen felvételt a normál, 30 fps lejátszási sebességre visszalassítani valóban nagyon látványos végeredményt szül, erre húzta fel YouTube-csatornáját például a The Slow Mo Guys is – akik nemrég 380 ezer képckocka/másodperc sebességgel rögzítették, hogyan működik a televízió képernyője. Ám még az ő kamerájuk is "elbújhat" amögött a fejlesztés mögött, amit a kanadai Nemzeti Tudományos Kutatóintézet (Institut National de la Recherche Scientifique, INRS) szakemberei fejlesztettek ki.
Az ultragyors képalkotás specialistája, Jinyang Liang kollégáival, a Kaliforniai Technológiai Intézetnél dolgozó (Caltech) Lihong Wang vezetésével közösen fejlesztették ki a T-Cup nevű eszközt, ami a világ leggyorsabb kamerája lett. Mindez azt jelenti, hogy másodperceként 10 trillió, vagyis
10 000 milliárd
képkockát tud rögzíteni másodpercenként.
A technológia kifejlesztésére azért volt szükség, mert az INRS ultragyors (femtoszekundumos, 10-15-en másodperc) impulzusú lézereivel végzett méréseket szerették volna vizualizálni, ehhez azonban nem volt megfelelő sebességgel működő eszköz. A világ eddigi leggyorsabb ilyen videókamerája is csupán fele ekkora sebességgel tudott dolgozni.
Az eddigi kamerák képességei miatt a lézerrel történő kísérletezéskor a méréseket töbször is el kellett végezni, mert nagyon nehéz volt tiszta képet előállítani a kísérletről. Márpedig vannak olyan kísérletek, ahol nemcsak egy pillanatfelvételre van szükség, hanem arra is, hogy az egészet, valós időben sikerüljön rögzíteni.
Az eddig alkalmazott, úgynevezett tömörített ultragyors fényképezés (Compressed Ultrafast Photography, CUP) 100 milliárd fps-sel képes rögzíteni, ami a szakemberek szerint alapnak jó, de nem elég a femtoszekundomos lézerekkel való kísérletezéshez. Emiatt egy másik, statikus fotókat készítő eszközt is használtak, az azok által készített felvételt pedig összekombinálták a T-Cup képeivel, ami létrehozta a 10 000 milliárd képkocka/másodperces sebességet.
A technológiának köszönhetően egy sor kutatási területen hozhatja el a mikroszkópok új generációját, valamint lehetővé teszi a fény és az anyag egymásra gyakorolt hatásának vizsgálatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.