Egy új kutatás szerint az áldozatok többségének magasabb a vérnyomása és a vérzsírszintje, emellett rosszabbul is alszanak.
Nem csak lelkileg, de testileg is megviselheti az embert, ha szexuális támadás áldozata lesz. Egy új kutatás szerint a trauma az áldozatok egészségi állapotára is kihat, és ilyen formában is akár egy életen át elkísérheti az illetőt.
A kutatók azt vizsgálták, hogy a tanulmányban részt vevő több mint 300, 40-60 éves nő közül hányan voltak szexuális zaklatás és támadás áldozatai, valamint azt, hogy ennek milyen hatása volt az egészségükre hosszú távon. Míg a témában készült korábbi kutatások nagyrészt önbevalláson alapultak, a most megjelent munka olyan fizikai és mentális mutatókat elemzett, mint a vérnyomás, a vérzsírszint, az alvás minősége vagy a szorongás mértéke.
A résztvevők 19 százalékát zaklatták szexuálisan a munkahelyén, 22 százalékuk élt át szexuális támadást, 10 százalék mindkettőt tapasztalta. Kiderült, hogy azoknak, akiknek ilyesmit kellett átélniük életük során, magasabb a vérnyomásuk, a vérzsírszintjük, és sokkal rosszabbul alszanak, mint azok, akik sosem kerültek ilyen helyzetbe.
A szexuális támadás áldozatainál gyakrabban fordultak elő depressziós tünetek, szorongás és az alvás olyan rossz minősége, amely orvosi szempontból alvászavarnak minősül.
A kutatás eredményeit az Észak-Amerikai Menopauza Társaság (NAMS) október 3-tól 6-ig tartó éves konferenciáján mutatták be, JoAnn Pinkerton, a NAMS ügyvezető igazgatója arról beszélt: a tanulmány rámutat, milyen fontos az, hogy az orvosok megismerjék páciensük történetét, mielőtt bármilyen kezelésről döntenek.
Korábban mi is írtunk arról, hogy a szexuális bántalmazás áldozatai sejtjeikben hordozzák az átélt traumát. Egy kutatás szerint azoknak a gyerekeknek, akiket kiskorukban ilyen módon bántalmaztak, megváltoznak a génjeik. Ez a felfedezés a jövőben akár a bűnügyek felderítését is megkönnyítheti.