Jelentős fejlesztési forrásokat különít el az Apple, hogy az OLED kijelzőn történő változtatással érjen el hosszabb akkumulátoros üzemidőt.
Több felmérés is igazolta, hogy a felhasználók okostelefonokkal szembeni elvárásai között igen előkelő helyen szerepel a minél hosszabb akkumulátoros működési idő. A gyártók próbálnak megfelelni ennek, a Samsung például jelentősen megnövelte legújabb csúcskészülékének, a Galaxy Note9-nek akkumulátor-kapacitását (4000 mAh), és más gyártók is élnek ezzel a módszerrel.
Az Apple viszont más utat követne, s az OLED kijelzőkre történő áttérésnek köszönhetően a megjelenítő-technológiában keresi a megoldást. Az IHS Markit beszámolója szerint az Apple a kijelző vezérlő részénél (backplane – ez az áramkör felel az egyedi pixelek ki-bekapcsolásáért, így fontos szerepe van a felbontásban, a képfrissítésben és az energiafogyasztásban) alkalmazott LTPS TFT (alacsony hőmérsékletű poliszikon vékonyréteg tranzisztor) helyett LTPO TFT (alacsony hőmérsékletű polikristály-oxid vékonyréteg tranzisztor) technológiát használna.
Ezzel a váltással – kalkulálja az IHS – 5-15 százalékos energia-megtakarítás is elérhetővé válhat. Ezzel pedig az iPhone-oknál is elérhető volna az „egész napos” hálózatfüggetlen működés.
Az IHT egyébként azt sem tartja kizártnak, hogy az új technológiára való áttéréssel az Apple jobban függetlenítené magát a mostani kijelző-gyártó partnereitől, nagyobb ellenőrzést gyakorolna az OLED komponensek felett. Túl könnyű dolga azért nem lesz, az új technológiára való áttérés nem hajtható végre egyik napról a másikra. Jelenleg a képernyőfelbontás és az LTPO-t kísérő nagyobb komplexitás jelentik a legnagyobb kihívást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.