Tech hvg.hu 2018. július. 23. 08:03

Látta már az új röntgen első 3D-s, színes felvételeit? Ezzel tényleg átlátnak rajtunk

Évtizedes kutató-fejlesztő munka után a minap látványosan újfajta képalkotó eljárással állt elő egy új-zélandi cég.

A hagyományos röntgenfelvételek esetében a röntgensugár a lágy szöveteken áthatol, míg a sűrűbb anyagok (csontok, tumorok) elnyelik azt. Ennek köszönhetően rajzolódik ki a tárgylemezen a fekete-fehér, kétdimenziós felvétel. Az új-zélandi Mars Bioimaging az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) által kifejlesztett Medipix technológia felhasználásával és a házon belül leprogramozott számítógépes algoritmusok segítségével sokkal pontosabb – és egyáltalán nem mellesleg látványosabb – eredményt produkál. A mintegy 10 éven át fejlesztett szkenner színes, háromdimenziós röntgenfelvételek elkészítésére képes.

Az új eljárás lényege, hogy a testen áthaladó röntgensugarakat nem felfogják egy tárgylemezen, hanem a testen áthaladva megmérik azok energiaszintjét. A kapott értékeket színekké konvertálják át, így végül kirajzolódik a csontok, szövetek és izmok háromdimenziós képe.

A képalkotó eljárás szemléltetése
MARS Bioimaging
És eredmény (fűrészelés nélkül)
MARS Bioimaging
Rágcsáló a röntgetben
MARS Bioimaging
Boka
MARS Bioimaging

Nézzük a bokáról készült felvételt részletesebben két videón.

A szkennert jelenleg stroke-os és rákos megbetegedésben szenvedő pácienseknél tesztelik, a jövőben pedig ortopédiai és reumatológiai betegeknél is alkalmazhatják.

A legújabb képalkotó eljárás után mutatjuk minden alapját: itt nézheti meg a világ első röntgenfelvételét, 1895-ből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.