Az Nvidia a finnekkel és a Massachusettsi Műszaki Egyetem szakembereivel közösen fejlesztett ki egy új eljárást, amely pillanatok alatt végez olyan munkát, ami a jelenleg használatos képszerkesztőknek hosszú órákba telne, vagy nem is sikerülne.
Az elmúlt időszakban több olyan fejlesztést is bemutatott már az Nvidia, amelyek új szintre emelik a képszerkesztés fogalmát. Ott volt például az a technológia, amely segítségével egészen bámulatos dolgokat lehet elérni néhány kattintás után, de a slow motion videót készítő algoritmusra is érdemes egy pillantást vetni. Most ismét a fotók szerkesztésében álltak elő egy különleges megoldással.
Az Nvidia a Massachusettsi Műszaki Egyetem, valamint a finn Aalto Egyetem szakembereivel közösen fejlesztették ki azt a mesterséges intelligencián alapuló megoldást, amely képes egy képet zaj- vagy épp vízjelmentessé tenni. Az eredmény azért különleges, mert korábban egy ilyen eljáráshoz több (tíz)ezer előtte-utána fotóra volt szükség, hogy a gép megtanulja, hogyan kell manipulálnia egy képet a megfelelő végeredményhez. Ezúttal azonban nem erről van szó.
Ahhoz, hogy az eljárá sikeres legyen, a mesterséges intelligenciának elég egy fotó két különböző verziója, amelyen ugyanaz a "hiba" (zaj vagy vízjel) látható. A végeredmény még a profi képszerkesztők munkájával is felveszi a versenyt, arról nem is beszélve, hogy a korábbi, gépi tanuláshoz képest sokal rövidebb időbe telik a gépnek a fotót megszerkeszteni.
A fejlesztés jó szolgálatot tehet a csillagászatban, ahol a teleszkópok által készített képeket kell zajmentesíteni, vagy épp az orvosi képalkotó diagnosztika során keletkező felvételeket kell megtisztítani. Ugyanakkor a hagyományos értelemben vett képszerkesztésben is nagy segítség lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.