Nem szokványos filmnézésre invitál egy rendező és új fejlesztése. A mozizóknak az EEG-hez hasonló készüléket is viselniük kell a vetítés alatt. Nem véletlenül: a rendező azt ígéri, az így befogott agyhullámok folyamatosan alakítanak valamit filmje, a The Moment cselekményén, a néző pedig lényegében gondolataival (agyi aktivitásával) tudja formálni a látottakat.
EEG készülékekkel általában csak rendelőkben, kórházakban találkozni, egy filmkészítő azonban komoly mozieszközként is tekint a pszichés működés követésére alkalmas technikára: olyan filmet készített, amelyben a látottak és hallottak fizikai ráhatás nélkül, pusztán a néző agyi aktivitásától függően képesek változni.
A Nottinghami Egyetemen végzős Richard Ramchurn mindezt a NeuroSky MindWave nevű kis headsettel érte el, ezt kell felhelyeznie a hallgatóságnak. A készülék ezután olvasni kezdi viselője gondolatait, majd az így begyűjtött agyhullámokból kinyert információkat továbbítja egy szoftver felé. Utóbbi ezt követően a néző agyi aktivitásától függően alakítja a látottakat és jelenetek hátterzenéjét.
Az MIT Technology Review szerint az élmény gyakorlatilag adok-kapok módszer alapján működik: a The Moment cselekménye a néző érzései alapján folyamatosan módosul, ami így visszahat, ezáltal újabb emóciót kiváltva a mozizókból, és így tovább.
A nagyjából félórás produkciót persze nem alkalmas tömeges, moziméretű közönség szórakoztatásra, de egy kisebb, maximum 6-8 főből álló társaság egészen új élményeket tapasztalhat meg. Ráadásul többszöri újranézésre sem lesz unalmas, Ramchurn ugyanis úgy 101 billiónyi alternatívát és annak megfelelő befejezést ültetett belé. Ha már számok: a filmhez háromszor annyi felvételre és hatszor annyi audioanyagra volt szükség, mint egy normál mozi esetében.
A filmet a júniusi Sheffield Doc/Festen mutatják be, Angliában. Egy rövid előzetes már látható belőle, mutatjuk:
The MOMENT Trailer 2018 from AlbinoMosquito on Vimeo.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.