Tech hvg.hu 2018. április. 10. 07:02

Elszakadt egy tenger alatti kábel, 2 napig nem volt internet egy egész országban

Nyugat-Afrika országainál komoly gondot okozott, amikor március végén elszakadt egy tenger alatti adatkábel.

Az elmúlt években több cég is bejelentkezett már arra, hogy valamilyen megoldással ingyenes internetet biztosítson a világ számára. A Google ballonok segítségével hozná ezt össze, a Facebook drónról szórná a biteket, Elon Musk pedig a világűrből sugározna netet a Földre. Igaz, ő valamelyest kakukktojás, hiszen pénzért, de még így is olcsón kínálná szolgáltatását.

Hogy ezekre a megoldásokra mennyire nagy szükség van még a jelenlegi helyzetben is, azt jól mutatja az az eset, ami március végén történt Mauritániában, és most járta körbe a világsajtót. A The Verge beszámolója szerint Afrika nyugati partjainál fekvő országban az ACE nevű tenger alatti adatkábel sérülése miatt közel 48 órán át egyáltalán nem volt internet, a környező 10 országban pedig jelentős mértékben romlott a szolgáltatás színvonala.

BGP Data

Mindez annak köszönhető, hogy míg Mauritániát ez a kábel köti be a világhálóba, a többi ország más kábelekre és útvonalakra is tudott támaszkodni, így ott valamelyest jobb volt a helyzet.

DYN Research

A fenti táblázatból is jól látszik, a különböző országokban eltérő módon, de mindenhol érezhetően beszakadt a net elérhetősége. Mauritániában volt a legrosszabb a helyzet, de Sierra Leone sem járt jól.

Hogy a vezeték hogyan és miért sérült meg, arról még nem érkeztek hírek, de gyakran cápák rágcsálják ezeket a kábeleket. Néhány éve videóra is vettek egy ilyen esetet, itt nézheti meg a felvételt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.