Az internet egyik legjobb sajátossága más szempontból nézve éppen a legnagyobb baj vele: ami egyszer felkerül, az jó eséllyel ott is marad. Nézzük, miként változott egy évtized alatt a korábban az egyik vezető híroldalnak számító, mára kézműves propagandaportállá avanzsált Origo.
A nosztalgiázni vágyók számára igazán hasznos az Internet Archive munkája: a San Franciscó-i székhelyű nonprofit szervezet 1996 óta rendszeresen készít mentéseket, több mint 324 milliárd (!) weboldalról. Wayback Machine nevű szolgáltatásukkal természetesen nem csak a web amerikai részét figyelik, világszerte archiválják honlapok aktuális állapotát. Ezt segítségül hívva néztük meg, hogyan is festett 10 és 5 éve az Origo címlapja.
Az Origo címlapja 2008-ban még egészen máshogy nézett ki, és nem csak az eltérő dizájn miatt – környéken sem volt még a politikai propaganda. A főanyagot ugyan nem képes betölteni az archívum, de a címlap fontos helyein lévő többi cikkből kiolvasható, hogy jóval közéletibb és magazinosabb volt az Origo.
A sajtó örök ellenzéki szerepéből a híroldal még 2013-ban is vizsgálta, hogy "Mibe kerülnek Orbán csatái? Új frontot nyitott a kormány a multikkal, bankokkal, közműszolgáltatókkal vívott harcában. Mekkora árat fizetünk a konfliktusokért?". Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy "nem találtak fogást a Fidesz védőjén". De egyik téma sem volt középpontban, az Origónak akkor még egyszerűen nem volt mesterséges ellenségképe: a címlapon nem szólt minden vezető hír a migráns főgonoszokról és/vagy Orbán Viktor aktuális cselekedeteiről.
Legutóbb a Magyar Nemzet weblapjának látványos fordulataira, illetve a Fidesz hivatalos weboldalára is vetettünk egy pillantást: alig fogja elhinni, hogy mi volt a vezető hír a Fidesz.hu címlapján pontosan 10 éve.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.