Az utóbbi időkben megszaporodtak a telefonok hátulján elhelyezett kamerák. De pontosan miért van ez így, illetve tényleg jók ezek a kütyük? Jövünk a válaszokkal.
18 esztendő telt el azóta, hogy feltűnt a színen a világ első beépített kamerás mobiltelefonja. Ezzel a 2000-ben kijött készülékkel 0,3 megapixeles fotókat lehetett készíteni, melyekből körülbelül 20 darab fért el az 1 MB kapacitású memóriában. Három évvel később aztán megérkeztek az első olyan mobilok, melyekben már nem egy, hanem két kamera volt, amelyek közül az egyik előre, a másik pedig a felhasználó felé nézett. Pedig hol voltunk még akkor a szelfi-korszaktól.
Egészen a közelmúltig a legtöbb mobil két kamerával rendelkezett, mostanság viszont egyre több az olyan készülék, amelyben már összesen három fényleső teljesít szolgálatot. Ebből egy a frontkamera, kettő pedig a főkamera. De mi értelme van a hátoldali kamera megduplázásának? Vázoljuk a lehetőségeket.
A kezdetek
Aki azt gondolja, hogy a megkétszerezett hátsó kamera teljesen új fejlesztés, téved. Ugyanis a világ első ilyen képalkotó megoldásával rendelkező mobiljai idén már a hetedik születésnapjukat ünneplik. Érdemes visszaemlékezni arra, hogy 2011 magasságában szinte még a csapból is a 3D folyt, és ez a válasz arra, hogy a gyártók miért kezdtek elsőként dupla hátsókamerát alkalmazni.
Akkoriban, a 3D televíziók szupermenő dolognak számítottak, és néhány olyan mobiltelefon is piacra került, melynek képmegjelenítője akár különleges szemüveg nélkül is háromdimenziós képet biztosított. Több-kevesebb sikerrel persze. Mivel kevés volt az igazi 3D tartalom, a gyártók gondoskodtak arról, hogy a felhasználók maguknak készítsenek ilyen fotókat és videókat. A mobilokba pedig pontosan emiatt került akkoriban dupla lencse, vagyis hogy 3D tartalmakat állítsunk elő velük.
És hogy hol vannak manapság a 3D mobilok? Valahol ott, ahol a 3D tévék: a süllyesztőben.
Tágra nyílt szemek
Az első igazán hasznosnak mondható dupla főkamerás mobiltelefonok két éve jelentek meg, még pedig többféle célzattal. Az egyik megközelítés szerint azért érdemes még egy kamerát biggyeszteni a telefonok hátoldalára, mert ezáltal teljesen új nézőponttal, új perspektívával lehet megajándékozni a felhasználókat. A koncepció lényege, hogy az úgymond teljesen normál kamera mellé kerüljön egy olyan példány, amely sokkal nagyobb látószöggel rendelkezik.
A 70 helyett mintegy 125-135 fokos látószögnek köszönhetően még szűk beltérben történő fotózáskor is garantált, hogy nemcsak a szülinapi torta, hanem az összes körülötte álló családtag rajta lesz a felvételen. Egyszerűen kinyílik, kitágul a világ, ha a normálról a kiegészítő kamerára váltunk, melynek révén akár egy babakocsi belseje is megörökíthető úgy, ahogy körülbelül az újszülött látja azt. A látószög ilyenkor leginkább az akciókamerákéhoz hasonlatos, és kis túlzással élve tényleg szinte minden belefér a látómezőbe.
Tekintsünk messzebbre!
Mások ugyancsak a változtatható látószög miatt helyeztek még egy kamerát hátulra, de ők éppen az ellenkező irányban indultak el. Vagyis fogták a normál kamerát, ami mellé egy olyan kiegészítő fénylesőt szereltek, mely kisebb látószöggel rendelkezik, de ezáltal olyan hatást lehet elérni, mintha optikai zoomunk lenne.
2-3x-os optikai zoomos telefonok már a 2000-es évek második felében is léteztek, azonban a gyártók viszonylag gyorsan letettek róluk. Elsősorban azért, mert az optikai zoom jelentősen megnövelte a kameramodulok méretét, arról nem is beszélve, hogy a telefonok árára is igen rossz hatást gyakorolt.
A mai modern készülékek már új megközelítésből, egy-egy különálló szenzorral és objektívvel valósítanak meg 2x-es nagyítást. Ha például a normál kamera 23 milliméteres fókusztávolságú, akkor a kiegészítő kamera 46 milliméteres fókusztávolságával olyan hatás érhető el, mintha kétszeres optikai zoomunk lenne.
Mind a nagylátószögű, mind a zoomos kamerák esetében érdemes odafigyelni arra, hogy a kiegészítő kamera adott esetben kisebb felbontású, szerényebb fényerejű, lassabb autófókuszú és gyengébb minőségű a társánál, ami rossz fényviszonyok mellett megnehezítheti a dolgunkat. Ezenkívül csak az újabb és drágább modellekben van olyan kamerapáros, melynek mindkét objektíve optikai képstabilizátoros.
Minőségjavítás
Akadnak olyan gyártók, melyek szerint a legtöbb felhasználó inkább lábzoomot használ (közelebb, távolabb áll) a különböző fókusztávolság-állítási trükkök helyett. Ezen cégek aztán inkább amiatt tesznek dupla kamerát a mobiljaikba, hogy azok segítségével javítani lehessen a képminőségen.
Bevált eljárás, hogy két egyforma felbontású szenzor kerül ezen készülékek hátuljára, és amíg az egyik képérzékelő normál színes képet készít, addig a másik fekete/fehérben örökíti meg a valóságot. És hogy ennek mi értelme? Nos, a fekete/fehérben látó kamerából ki lehet spórolni a színszűrőt, és emiatt sokkal több fény érheti a szenzort, aminek nemcsak rossz fényviszonyok mellett van előnye. A telefon különleges algoritmusa villámgyorsan összekombinálja egymással a színes és a fekete/fehér képet, végeredményképp pedig egy részletgazdag és az átlagnál nagyobb dinamikatartományú felvételt kapunk. Ezenkívül a monokróm fotózás szerelmesei is jól járhatnak egy ilyen készülékkel, melynek fekete/fehér fotói általában szebbek, mint más telefonok utólag színtelenített színes képei.
Portré mód
A mostanság kapható duplakamerás telefonok többsége rendelkezik egy úgynevezett portré móddal, ami sokkal többet tud a régebbi készülékek hasonló üzemmódjánál. Ilyenkor ugyanis a szoftver felhasználja mind a kettő kamera adatait és a mélységérzékelő funkció révén meg tudja állapítani, hogy a térben hol található a fotózott alany arca.
Ennek az az előnye, hogy az arc mögötti területet látványosan el lehet homályosítani, vagyis körülbelül olyan hatás érhető el, mint egy profi portréobjektíves tükörreflexes fényképezőgéppel. A mélységélesség nagyon lecsökken, ami igen jól mutat, azonban a háttérelmosás egyelőre egyik gyártónál sem hibátlan. A kócos haj és a szőrös sapkák a legtöbb algoritmuson kifognak, és ilyenkor azt vehetjük észre, hogy az éles és életlen területek határvonala pontatlan.
Hasznos extra, hogy egyes mobilokon akár a fotó elkészítése után, egy egyszerű szerkesztőfelületen is állíthatjuk, hogy mennyire szeretnénk elmosni a fotózott főtéma mögötti területet.
Különlegességek
Akad néhány olyan telefon, melyen kifejezetten azért van két hátoldali kamera, hogy azok révén rendkívül pontos mélységérzékelési és 3D-szkennelési feladatokat lehessen végrehajtani. Ezek a mobilok elsősorban a kiterjesztett valóság rajongói körében népszerűek, és egyszerűen lemérhető velük például egyes tárgyak mérete.
Végül, de nem utolsósorban olyan, már-már célszerszámnak nevezhető okostelefont is lehet kapni, melynek a normál kamerája mellett egy speciális hőkamera található. A hőtérképes felvételek igen látványos formában mutatják meg, hogy melyik csőben folyik meleg víz, hogy az épületen hol szivárog ki a meleg, illetve hogy a parkolóban melyik autóval parkoltak le utoljára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.