Tech hvg.hu 2018. február. 21. 11:03

A GPS után jegyezze meg az RPS-t: a Vodafone már javában teszteli a drónkövető hálózatot

A Vodafone bejelentette, hogy elkezdték tesztelni a világ első légifogalmi irányítási drónkövető és biztonsági megoldását. A repülőgépek védelmére tervezett megoldás 4G és IoT technológián alapszik. Segítségével a véletlenszerű, vagy szándékos berepülések lesznek megelőzhetők olyan kritikus helyszínek közelében, mint a repülőterek, büntetés-végrehajtási intézetek és kórházak.

A kereskedelmi forgalomban kapható civil drónokat kis méretük miatt a hagyományos radar nem tudja érzékelni. Ennek ellenére világszerte komoly veszélyt jelentenek a légiközlekedésre, különösen a repülőterek közvetlen közelében. A drónokat bűncselekményekhez is használják – például drogcsempészethez, vagy csempészáruk börtönökbe juttatásához. Ezen felül a biztonsági és hírszerzési hatóságokat egyre inkább aggasztja, hogy a terroristák kisméretű, ugyanakkor halálos robbanószerkezetek szállítására átalakított drónokat is bevethetnek a GPS segítségével bemért célpontok ellen.

A Vodafone által most bejelentett drónkövető és biztonsági megoldása a vállalat szerint növeli az Európai Unió esélyét, hogy a dróntechnológia területén a globális innováció központjává válhasson, az Európai Bizottság ’U-space’ elnevezésű, biztonságos drón-üzemeltetésére vonatkozó elképzelésével összhangban. A kifejezetten a drónok számára megalkotott rádiós meghatározó rendszer (Radio Positioning System, RPS) követi a repülő eszközökbe épített 4G modemet és SIM-kártyát, így az üzemeltetők és az arra jogosult hatóságok – pl. a légiforgalmi irányítás – minden drónt valós időben tudnak követni, viszonylag pontosan, maximum 50 méteres hibahatáron belül). A megoldás további előnye, hogy a drón üzemeltetője a látóhatáron kívülre eső gépet is vezérelni tudja, nagymértékben csökkentve a véletlenszerű területsértés esélyét.

Vodafone Magyarország

A Vodafone emlékeztet: a repülőgépek drónok általi veszélyeztetettsége rohamosan növekszik. Az Egységes európai égbolt légiforgalmi szolgáltatási kutatási projekt (Single European Sky Air Traffic Management Research, SESAR) elemzése szerint 2050-re az Európai Unió sűrűn lakott területei felett a drónok több mint 250 millió repülési órát teljesíthetnek majd évente, ami a hagyományos, repülőszemélyzettel rendelkező légi járművek összesített éves repülési idejének a hétszerese.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon Bábel Vilmos - Vörös László 2025. január. 21. 08:55

„73 évesen? Csodára várunk” – Bayer Zsolttal és Pataky Attilával ünnepelték Trump eljövetelét a Szabadság téren

Szilágyi Ákos jobboldali vállalkozó partit szervezett Donald Trump beiktatásának örömére hétfő délután a Szabadság térre. Miért ünneplik az egybegyűltek Trumpot? Mit várnak az új amerikai elnöktől, és milyennek képzelik az új világot, amit elhoz?Melyik számát játszaná el a beiktatásán Pataky Attila, és miféle régi, elveszett világ visszajövetelét reméli Bayer Zsolt?