A mostanság oly sokat emlegetett netsemlegességgel kapcsolatos appot vett ki alkalmazás-áruházából az Apple, majd némi magyarázat után visszatette. A fejlesztő nem igazán érti a történteket.
A netsemlegesség amerikai eltörlése világszerte érezhető következményekkel járhat. Hogy pontosan miről is van szó, az ebből a cikkünkből kiderül. Annyit csak dióhéjban: a netsemlegesség azt teszi lehetővé, hogy a szolgáltatók ne részesíthessenek előnybe bizonyos weboldalakat és szolgáltatásokat csak azért, mert azok tulajdonosai fizetnek neki.
A Motherboard adta hírül, hogy a napokban az Apple eltávolított alkalmazás-áruházából egy olyan appot, amely észleli a netsemlegesség megsértését. A Wehe nevű alkalmazás tulajdonképpen egy kutatásba hívja meg a használóit, akiknek a letöltési sebességet mérő futtatási teszteket kell végrehajtaniuk. A letöltésbeli különbségek arra utalhatnak, hogy a szolgáltató visszafog bizonyos oldalakat (sérti a netsemlegességet). Az App Store értékelője viszont úgy vélte, hogy ennek az alkalmazásnak nincs közvetlen előnye a felhasználó számára és kifogásolható tartalmak vannak benne. Az appot kivették a boltból, a fejelsztő pedig nem igazán értette, miért.
Az eset nyilvánosságra kerülése után azonban történt valami. Az Apple kapcsolatba lépett a fejlesztővel, elmondva, hogy a cégnek számos olyan alkalmazást kell megvizsgálnia (majd kitiltania), amelyek nem azt teszik, amit a leírásukban ígérnek. Felkérték a fejlesztőt, hogy adjon technikai leírást arra vonatkozóan, hogy az app valóban képes-e felismerni, ha a szolgáltatók így trükköznek. 18 órával azután, hogy megkapták a leírást, az app visszakerült az áruházba.
Bár az Apple-lel történő beszélgetés valóban kellemes hangulatban zajlott, valójában nem adott betekintést abba a folyamatba, amelyik az app korábbi kitiltásához vezetett – írta meg a fejlesztő az e-mailben a Mothetboardnak.