Tech hvg.hu 2017. december. 28. 07:02

Nem semmi tervvel álltak elő az oroszok: ötcsillagos szállodát húznának fel a Nemzetközi Űrállomáshoz

Fejenként mintegy 10,5 milliárd forintnak megfelelő összegért lehetne egy-két hetet tölteni az űrben turistaként, de aki akar, egy potom 5,25 milliárd forintos felárat is fizethetne, hogy tovább maradjon vagy hogy az űrben sétáljon.

Hosszú évek óta lehet arról (időnként) hallani, hogy valamelyik szervezet turistákat vinne fel az űrbe. Ilyen terven dolgozik például a Virgin Galactic vagy épp a Blue Origin, de az Elon Musk által vezetett SpaceX is hasonló babérokra tör. Utóbbi cég épp idén márciusban jelentette be, hogy 2018-ban két embert vinnének fel a Holdra, és mindketten turisták lehetnek.

Az űrturizmus azonban egyelőre még gyerekcipőben jár, és bár valójában ugyanúgy utazásról van szó, mint a földi turizmus esetében, azért a kettőt mégsem lehet egy lapon említeni. Már csak azért sem, mert a sok millió dolláros "jegy" ellenére finoman szólva sem egy ötcsillagos kiszolgálásban és környezetben lehet része annak, aki befizet az útra. Az oroszok viszont változtatnának ezen.

A Popular Mechanics beszámolója szerint az orosz űrügynökség terviben szerepel, hogy a Nemzetközi Űrállomáson ötcsillagos környezetben fogadják a vendégeket. Mindehhez saját lakrészt és panoráma kilátást, személyre szabott higiéniai felszerelést, kondizáshoz szükséges eszközöket, valamint wifit is kínálnának. Emellett még űrsétálni is lehetne – természetesen egy profi űrhajós kíséretében.

Anatoly Zak / russianspaceweb.com

Az űrturisták egy-két hetet tölthetnének el így az űrben, aminek ára potom 40 millió dollár (kb. 10,5 milliárd forint) lenne. Az árban nincs még benne az űrséta, valamint az, hogy szükség szerint nem csak egy-két hétig, hanem akár egy hónapig is ott lehet az illető. Mindezért plusz 20 millió dollárt (kb 5,2 milliárd forint) kellene fizetni. Természetesen mindez /fő értendő.

A beszámoló szerint az Orosz Szövetségi Űrügynökség nemrég arra készített terveket, hogyan lehetne minderre alkalmassá tenni a Nemzetközi Űrállomást. Ezek alapján egy 20 tonnás, 15,5 méter hosszú, 92 köbméteres toldalékot illesztenének hozzá. Ebben négy, egyenként 2 légköbméteres alvókabin, valamint két, hasonló méretű "higiéniai és orvosi" egység lenne. Az alvókabinokban egy 228 milliméter, a "közös helyiségben" pedig egy 426 milliméter átmérőjű ablakon keresztül lehetne a Földet és az űrt csodálni.

Hasonló modult egyébként már építenek az oroszok: a NEM-1 nevű energetikai és tudományos modult 2021-ben lőnék fel. Ebből eredetileg kettőt akartak építeni, de az oroszok végül csak egyet finanszíroztak. Az újabb egységet azonban az állam mellett magánbefektetők is finanszíroznák, a "kiadása" pedig hosszú távon képes lenne csökkenteni a költségeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.