Tech Balogh Csaba 2017. december. 18. 18:03

Az utolsó doboz a TV alatt: teszten a Sony 4K-s otthoni lejátszója

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A zenehallgatáshoz és a filmek/sorozatok nézéséhez is egyre kevésbé használunk adathordozókat, egyre több tartalom “folyik” otthonunkba egyenesen a netről. De a legtöbbeknél a nagy kedvencek még mindig optikai lemezeken sorakoznak. A Sony UBP-X800 lejátszója mindegyik fronton megoldást ígér. Kipróbáltuk.

Ahogy azt nemrég, egy vezeték nélküli headset tesztjében írtuk, a manapság a telefonunk környékén is tapasztalható kábelkáosz otthon, a televízió körül fejlődött ki először. Amikor tévé mellé a hazai háztartásokban is bejött a videó, majd egy dvd-lejátszót is be kellett valahogy szuszakolni a tévé környékére. Ezekhez aztán szükség volt áramellátást biztosító vezetékekre, ott kúszott az audiokábel, az Euroscart-kábel, az antennakábel satöbbi.

Az okostévék elterjedésével párhuzamosan zajlott a tartalomfogyasztási szokások átalakulása. A videómagnó már rég kiesett, dvd-ket alig játszik le valaki, a feltétlenül szükséges kábelszám csökkent. Ma már egy okostévé + set-top-box párossal lényegében bármi megoldható. A tévéműsoron kívüli sorozatokat és filmeket sem lemezről nézzük: számítógépen töltjük pendive-ra, majd azt dugjuk a tévébe; okostelefonról egy gombnyomással trükközve tükrözzük a tévére, illetve már a tévéken is ott van a Netflix és több hasonló alkalmazás, melyekkel egyszerűen streamelhetünk sok-sok ezernyi sorozatepizódot és mozifilmet.

Új idők szele: amikor a távirányítón már külön Netflix-gomb van
Sony

Néha azonban előkerül egy cédé a családi képekkel. Vagy egy dvd, melyen anno szükségét éreztük egyik nagy kedvenc filmünk beszerzésének. Netán most döntünk úgy, hogy csak meg kellene venni az új rész érkezése kapcsán leértékelt Star Wars-összest Blu-ray lemezen.

Nem árt tehát, ha van otthon egy készülék, amellyel még optikai adathordozókat is le tudunk játszani. Leginkább észszerűnek egy olyan készülék tűnik, amely egyszerre képes a fenti összes élethelyzetre megoldást nyújtani, és talán van még benne némi plusz is. Ilyenkor jöhet szóba tesztalanyunk, a Sony UBP-X800-as masinája.

Egy fekete doboz

Valljuk be, a tévé alá tervezett dobozok jellemzően nem hozzák izgalomba az embert – igaz, valószínűleg a formatervezőknek sem ezek jelentik a legizgalmasabb feladatot. Mindez az X800-asra is igaz; a csomagolás kibontása után éppen az a látvány fogadja az embert, amelyre számít: egy fekete doboz. Igaz, ez a Sony hagyományaihoz híven magán hordozza a minimalizmus és az elegancia jegyeit. Sehol semmi indokolatlan felfestés – mint az eBayes kínai órákon a 16-os betűmérttel írt QUARTZ LED WATCH –, semmi csicsa. Ez a doboz egy átlagos hazai háztartásban teljesen beleolvad a tévé környezetébe, egy minimalista szobában pedig rögtön szembeötlő módon támogatja az elrendezés stílusjegyeit, és persze ilyen esetben nem is feltétlenül kell rejtegetni.

Sony

Belső értékek

Ám egy ilyen készülék esetében talán annyival is letudhatnánk a külsőt, hogy “rendben van”, a lényeg úgyis a készülékházban van. Az X800-as esetében ráadásul bőségesen.

Kezdjük talán a bevezetőben már említett lemezformátumbéli dolgokkal: ez a lejátszó mindent visz. A cd mellett olvassa a dvd-t és a Blu-ray lemezeket is. A streaming szolgáltatások terjedésével és a flashmemóriák fizikai kiterjedésének zsugorodásával nem túl valószínű, hogy még egy optikailemez-féleség felbukkanna, így ezzel lényegében kipipáltuk a sort. Ráadásul a Blu-rayen belül a 4K / Ultra HD felbontású tartalommal telített lemezeket is képes kezelni a Sony gépe. Mivel a legtöbb háztartásban még a tavaly vásárolt okostévével együtt is full HD felbontás jelenti a csúcsot, a 4K-s képernyők még csak most kezdenek majd a megfizethető kategóriába érni, ezért aztán a lejátszó elég jövőállónak tűnik, évek múlva is mindenevő lesz majd.

A Sony UBP-X800 által támogatott fájlformátumok. Egy, aki mindent visz

Aztán ott van a nagy dinamikatartományú (High Dynamic Range) képeket eredményező HDR technológia támogatása, amellyel az a cél, hogy ha ránézünk a tévére, kis túlzással olyan érzésünk legyen, mintha egy nagyon tiszta ablakon pillantanánk ki a nappaliból a nagyvilágba. (Hogy pontosan hogy működik és milyen látványt eredményez a HDR, azt itt mutatjuk.)

Mindezt nem csak fizikai adathordozók lejátszása esetén, hanem streaming szolgáltatásokat igénybe véve is támogatja az X800-as. 4K felbontású videót a gyárilag a fedélzetre telepített Netflix, YouTube és itthon kevésbé érdekes Amazon Video szolgáltatással is nézhetünk, a HDR pedig a Netflixnél lehet érdekes, illetve egy ideje már a YouTube-os támogatás is él a technológiára.

Fontos, hogy a 4K / Ultra HD és a HDR előnyeinek élvezetéhez még kevés a köztes pontot jelentő lejátszó: az adott tartalomnak és persze a tévének is támogatnia kell ezeket ahhoz, hogy tényleg szokatlanul szép legyen a kép.

Hang és extrák

Aki valamelyest ismeri a Sonyt, az sejtheti, hogy hangok terén milyen minőségre számíthat – az X800 is hozza a japán kiválóságot. Szintén nem meglepő, hogy a Hi-Res Audio is a fedélzeten van. A vállalat nagy barátja ennek, a technológia már a három évvel ezelőtt kiadott legújabbkori Walkmanben is megvolt. Sokan ugyanakkor csak felesleges és az emberi fül számára tulajdonképpen hallhatatlan, az árcédulát viszont kissé meglökő vakításnak (vagyis: süketítésnek) tartják. Mi mérsékelten hallunk különbséget, de nem zárkózunk el attól, hogy bizonyos hangrendszereket használva érezhető a dolog. (Persze nem a youtube-to-mp3 oldalakról letöltött zenékkel kell próbálkozni, ezt vegye számításba.) Amit viszont mindenki értékelni fog, aki házimozizik otthon és van hangrendszere is, az a Dolby Atmos és a DTS:X kodekek támogatása.

Az extrák sorát a wifi mellett a Bluetooth is gyarapítja, amely akkor lehet érdekes, ha a családtagok vagy lakótársak már/még alszanak, így wireless fejhallgatóval is mehet a filmezés vagy sorozatozás – úgy, hogy nem az okostévé hangjára kell támaszkodnunk, hanem közvetlenül a lejátszóból kapjuk a kiváló jelet.

Verdikt

+: minőségi összeszerelés; elegáns kivitel; szinte mindenféle lemezt lejátszik; szinte minden kép-, video- és hangformátumot támogat; fedélzeten a YouTube és a Netflix; jövőálló.

: az ínyencek hiányolhatják a Dolby Visiont; az azonnal induló streamek világában feltűnően sokáig tart a 4K lemezek betöltése (bármilyen lejátszón).

A Sony UBP-X800 egy képek nézegetésére, otthoni zenehallgatásra, sorozatok és filmek nézésére alkalmas lejátszó, amelyet fizikai adathordozó-típusok, fájlformátumok és streaming szolgáltatások terén is nehéz kihívás elé állítani. Ráadásul amit csak lejátszik, azt nagyon jó minőségben teszi.

A csomagolásra aggatott logók mindegyike fontos pont az eszköz jövőállóságát tekintve. Nem azt állítjuk, hogy a 4K-nál nagyobb felbontás sosem fog elterjedni, abban viszont biztosak vagyunk, hogy ez egyrészt soká lesz, másrészt pedig a nyomokban már most is létező 8K tartalmakat még az eddiginél is kevesebben akarják majd optikai lemezeken fogyasztani, addigra nagyjából egyeduralkodók lesznek a streaming szolgáltatások.

A Sony UBP-X800 gyártó által ajánlott hivatalos ára 99 990 forint. Ez nem kevés pénz azt tekintve, hogy sokan ennyit költenek magára a televízióra, és hát az az igazság, hogy nem is olyan sokkal többért már 4K felbontású tévét is lehet venni. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a készülék a prémium kategóriában került piacra – azoknak szól, akik ezt meg akarják és tudják fizetni –, azon belül pedig ez nem rossz árnak számít. A karácsonyi akciózásokban pedig 90 ezer forintra is le-leesik a lejátszó ára, ami pedig már kifezetten barátságos. Aki kifizeti, az biztos lehet benne, hogy sokáig nem kell új dobozt vennie a tévé alá – az is lehet, hogy optikai lejátszósat talán már soha.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.