Tech hvg.hu 2017. december. 12. 10:00

Kémkedne? Vagy honnan tudja az Apple, hogy melyek a legnépszerűbb emojik?

Közzétette az Apple a legnépszerűbb emojik listáját. Tette mindezt úgy, hogy közben arra is figyelt, ne sérüljön a felhasználók magánszférája, és ehhez egy nagyon érdekes módszert használt.

Minthogy sokakat érdekelt, hogyan tud az Apple olyan adatokat összegyűjteni személyes kutakodás nélkül, mint például az emojik népszerűsége, a cég a Machine Learning Journalban részletezte a módszerét. Ezt differenciált adatvédelmi megoldásnak hívják. Egészen leegyszerűsítve az adatgyűjtés során egyfajta zajt adnak az egyén telefonjáról nyert adatokhoz (ez rejti el az egyén azonosítására szolgáló információkat), s miután összevetik ezt más felhasználók zajos adataival, akkor egy számítógépes algoritmus képes kivonni azokat az információkat, amelyek érdekesek a számukra, mindeközben nem sérül a magánszféra.

Apple

Ez így kicsit bonyolultan hangzik, azonban a Popular Science egy példával teszi érthetőbbé. Képzeljük el, hogy választás lesz, és két párt között lehet választani. Még a választások előtt szeretnék felmérni az esélyeket, ezért a kérdezőbiztosok rákérdeznek a szavazóknál, hogy kire adják a voksukat. Itt akár a szavazó neve is szerepelhet. A kérdező szépen feljegyez mindent, ám ha ellopják a jegyzetfüzetét, akkor egyértelművé válik, ki, mire szavazna, azaz sérül a magánszféra.

Egy másik módszer során viszont a megkérdezettek felétől kérik, hogy igazat mondjon, a másik csoport tagjainak viszont fel kell dobniuk egy pénzérmét, s attól függően, hogy az melyik oldalára esik, igazat kell mondaniuk, illetve hazudhatnak. Összességében 75 százalékos megbízhatóságú lesz az eredmény, amelyből már megfelelő következtetések szűrhetők le, viszont ha valaki megszerzi a szavazók nevét, nem tudja eldönteni, hogy valójában igazat mondtak vagy hazudtak.

Ilyesfajta, zajjal terhelt módszert használ az Apple is, amikor például az emoji-használatot kutatja. A megfelelően kalkulált zaj elfedi a felhasználót, azonban ha sok adat érkezik, akkor a hozzáadott zajok átlagának kiszűrésével értékes információk jelenhetnek meg.

Az iOS-t használók egyébként eldönthetik, hogy megosztják-e avagy sem az adataikat az Apple-lel. Ha az utóbbi mellett döntenek, akkor ne engedélyezzék az Adatvédelem/Elemzés útvonalon az iPhone-elemzés megosztása lehetőséget.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.