A Mark Zuckerberg és Jeff Bezos által alapított Vicarious mesterséges intelligenciája jóval hatékonyabb, mint a manapság népszerű neurális hálózatok. A Captcha például nem akadály neki.
Amellett, hogy rengeteg pozitív hozadéka lehet a mesterséges intelligencia fejlődésének – elég csak a gyógyszerkutatásokra, az orvoslásra vagy épp a csillagászati alkalmazására gondolni –, van olyan aspektusa is, amivel nem árt óvatosan bánnunk. Ennek egy példáját mutatták meg nemrég a Vicarious nevű kaliforniai cég szakemberei.
A vállalat (amelyet nem mellesleg az Amazon alapítója, Jeff Bezos, valamint Mark Zuckerberg hoztak létre) munkatársai olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek ki, ami képes megfejteni a weboldalakon elhelyezett biztonsági ellenőrző kódot, a captchát.
A captcha lényege, hogy az adott rendszer megbizonyosodjon róla, hogy nem robot, hanem valódi látogató jár az adott oldalon. A felhasználónak egy képen látható számokat és betűket kell begépelnie az adott mezőbe, amire egy robot képtelen lenne. Ennek köszönhetően a rosszindulatú kód nem tud például felhasználói fiókot létrehozni, vagy csak úgy belépni egy meglévőbe.
Az ellenőrzést még az 1990-es években találták ki, a Google szerint pedig a mai reCaptchák már annyira "nehéz feladványok", hogy az emberek csupán 87 százalékának sikerül helyes választ adnia.
A BBC beszámolója szerint a Vicarious szakemberei nemrég kifejlesztették az úgynevezett Rekurzív Kortikális Hálózatot (Recursive Cortical Network – RCN), ami még a neurális hálózatoknál is hatékonyabban működik. Az RCN az emberi agy működését utánozza – az agyunk képes felismerni különböző alakzatokat még akkor is, ha azok egy részét eltakarják. A hálózat algoritmusai a képek pixeleit elemzik, és megpróbálják felismerni, hogy a meglévő információk alapján milyen lehet a karakter egésze. A neurális hálózatoknak ezzel ellentétben több százezer képet kellene megmutatni, mire megtanulnák, mit keressenek rajta. Emiatt az RCN-nek jóval kisebb számítási kapacitásra van szüksége.
A kutatók szerint a Google reCaptcha-tesztjét 66,6 százalékos, a BotDetect ellenőrző kódját 64,4 százalékos, míg a Yahoo és a PayPal kódjait 57,4 és 57,1 százalékos pontossággal fejtették meg.
A szakemberek szerint egyelőre nem várható ehhez hasonló támadás, ám 3-4 hónapon belül megjelenhetnek a hackerek első próbálkozásai.
Az igazsághoz hozzátartozik ugyanakkor, hogy a Google márciusban már bejelentette, változtat az eddigi reCaptcha-rendszeren, így ezentúl nem kell majd számokat és betűket pötyögni. Az okos újításról itt olvashat bővebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.