Tech hvg.hu 2017. augusztus. 26. 08:01

20-30 ezer forintnál jóval nagyobb teher lehet az iskolakezdés, és nem is csak anyagilag

A különböző felmérésekben szereplő 20-30 ezer forintos összegnél jóval nagyobb terhet jelenthet a családok számára a szeptemberi iskolakezdés, hiszen a tanuláshoz ma már egyre inkább használt digitális eszközöket is sokan ilyenkor szerzik be. Biztonsági szakértők szerint a laptop, asztali gép, tablet, router és egyéb kiegészítők megvásárlása nem csak anyagi terhet, de egyben megoldandó veszélyforrást is jelent: akármekkora is a rohanás, érdemes rászánni néhány órát a biztonsági beállításokra.

Digitális iskolakezdés – számos áruház hirdeti a jobbnál jobb akciókat. Laptopok, asztali gépek, wifi routerek és kiegészítők. Bár a gyermekek álaltában örülnek az újonnan vásárolt eszközöknek, fontos, hogy megtanítsuk őket a biztonságos használatra is – hívja fel a figyelmet Solymos Ákos, a Quadron szakértője. Manapság az asztali számítógépek kora leáldozóban van, gyakorlatilag minden hordozható. Az előnyük egyben a hátrányuk is, nevezetesen, hogy könnyű elhagyni, ellopni, leejteni, ami által az akár százezer forintot is meghaladó kütyü bizony sérülhet. Könnyű egy telefont a menzán, az iskolapadban vagy hazafelé a buszon felejteni, és mindegyik remek célpont a tolvajoknak.

Jobb mindent lekódolni

Azonban amíg egy laptop vagy egy telefon elvesztése komoly veszteség lehet, sokkal nagyobb kár, ha azt veszítjük el, ami rajta van: az adatainkat, emlékeinket. Ezek védelmének első és legfontosabb szabálya, hogy valamilyen kódot használjunk – legyen az PIN, ujjlenyomat vagy jelkód – amit más nem ismer.

Az adatainkat sajnos nem csak a fizikai lopástól kell védeni, hangsúlyozza Solymos Ákos, hanem rosszindulatú programok ellen is, ami mind telefonon, mind a számítógépen keresztül fenyeget. Mielőtt gyermekünk kezébe adnánk az új okostelefonját, tabletjét vagy laptopját, első dolgunk legyen, hogy valamilyen védelmet tegyünk rá – mondja a szakember, aki szerint javasolt a nevesebb gyártók megoldásait keresni, amelyek sokszor akár ingyen is elérhetőek. De itt is igaz, hogy a fizetős verziókban több funkció érhető el.

Célszerű megváltoztatni a hálózat nevét

Az egyik legnagyobb veszélyforrás, amit a legtöbben figyelmen kívül hagynak, azok a vezeték nélküli routerek. Kényelmesek, gyorsak, megbízhatóak, de remek lehetőséget biztosítanak a hozzáértőknek, hogy hozzáférjenek adatainkhoz. Mindenképp érdemes megváltoztatni a hálózat nevét, mivel a routerek általában saját típusukat adják meg névként alapértelmezett módon, amely ismeretében a típushibákat könnyen ki tudják használni. A router sugározta jel nem áll meg a falaknál sajnos! Ezért javasolt, hogy jelszóval védjük le a hálózatunkat, mivel ellenkező esetben bárki tud csatlakozni hozzá, amely sok problémát vethet föl – tanácsolja a szakértő.

Osztálynapló a felhőben?

A fenti tanácsokat azért is érdemes figyelembe venni, mert egyre több iskolában vezetik be az elektronikus osztálynaplót, ahol gyermekünk iskolai előmenetelét tudjuk nyomon követni. Tekintve, hogy ez is egyfajta online szolgáltatás – ha úgy tetszik, felhő – a szakértők szerint a biztonsági szabályok betartása információvédelmi szempontból különösen érvényes erre is.

 

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?