Tech László Ferenc 2017. július. 23. 12:30

Itt a nyár legizgalmasabb mobilja, teszten a 8 GB RAM-os OnePlus 5

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A OnePlus új csúcsmobilba olyan hardvert tettek, hogy gyanúnk szerint ez a telefon 2-3 év múlva is bőven vállalható és gyors mobil lesz. A rengeteg lóerő mellett optikai zoomos főkamera és szupergyors ujjlenyomat-szenzor is került a fémházas készülékbe, mely jelentősen alávág a nagy riválisok árának.

Az már rögtön az első kézbevételkor megállapítható, hogy minőség terén a OnePlus 5 simán megugorja a nagy rivális Apple iPhone 7 (Plus) és a Samsung Galaxy S8 szintjét. A teljes egészében alumíniumból készült borítás matt fekete színű, és tapasztalataink szerint az átlagnál kevésbé piszkolódik. Arra azonban nem árt felkészülni, hogy a hátlap nagyon csúszik, így ha nem szeretnénk, hogy véletlenül kiugorjon a telefon a kezünkből és ezt követően a konyhakövön pattogjon, akkor nem árt valamilyen hátlapot vagy tokot applikálni rá. És még ezt követően sem lesz vastag az alaphelyzetben mindössze 7,3 milliméteres készülék.

Rossz nyelvek szerint a OnePlus 5 dizájnja az iPhone 7 Pluséról másolták, főleg a hátoldalt, szerintünk azonban szó sincs egyszerű copy/paste hadműveletről, a két telefon külön-külön egyéniség.

László Ferenc

Régi OnePlus-hagyomány a baloldali csúszka, mely három pozícióba csúsztatható, és segítségével pillanatok alatt válthatunk a három (hang)profil között. Ugyanitt állítható a hangerő, az ellentétes oldalon pedig a bekapcsológomb és SIM-tálca van. Utóbbiba két darab nanoSIM-et lehet belehelyezni. A felső él teljesen csupasz, alul pedig egy jó öreg 3,5 milliméteres jack dugaljra, egy szimmetrikus USB Type-C csatlakozó aljzatra és egy hangszóróra lehetünk figyelmesek. A hangminőség javult az elődhöz képest, de még mindig nem kapunk HTC-szintű sztereóhangzást. Negatívum továbbá, hogy a vízállóságról még 2017-ben sem gondoskodott a gyártó.

Kijelző 

László Ferenc

A kijelző változatlanul 5,5 colos képátlóval és Full HD felbontással rendelkezik. (Érdekesség, hogy már a legelső OnePlus One telefonban is ilyen panel volt, igaz még nem AMOLED, hanem LCD technológiával.) Habár Android fronton már jó ideje illik QHD panelt szerelni a csúcskészülékekbe, mi nem kritizáljuk a OnePlus-t amiatt, hogy megmaradt az Apple által is favorizált Full HD felbontásnál. A panel képminősége kiváló, a betekintési szögek hatalmasak, a kontrasztarány gyakorlatilag végtelen, egyedül csak azt hiányoljuk, hogy tűző napsütésben nem kapcsol még egy kicsit nagyobb fényerőre a kijelző. A görgetéskor tapasztalható “zselésedést” a tesztkészüléken is tetten értük – ez egyeseket zavarhat, mások viszont észre sem veszik a meglétét.

Arc- és ujjlenyomat-beolvasás

A szelfikamerával 16 megapixeles önarcképek készíthetők, és ha kevés a fény, akkor a kijelző villantja meg az arcunkat. A frontkamerától nem messze található a notifikációs LED, mely a nem fogadott hívásokról, beérkezett üzenetekről és a töltésről tájékoztat vizuális formában. A fényereje lehetne nagyobb.

László Ferenc

A kijelző alatt három érintőgomb található, melyek közül a méretes középső példány rejti magában az ujjlenyomat-leolvasót. Megkockáztatjuk, hogy jelenleg ebben a telefonban található az iparág leggyorsabb és legpontosabb biometrikus technológiája, melynek révén szempillantás alatt feloldható a készülék.

Puritán és nagyon gyors

Az Android 7.1.1 operációs rendszerre épülő OxygenOS 4.5.5 nagyon közel áll a vegytiszta androidos életérzéshez. A felhasználói felület csak minimális mértékű díszítést kapott, kéretlen alkalmazások tömkelegével sem bombáz bennünket a OnePlus, melynek talán egyetlen hozzáadott értéke a kezdőképernyő bal oldalán elérhető Shelf, vagyis információs polc. De még ez utóbbi is bármikor kikapcsolható, és ily módon nagyon közel kerülhetünk a Google-féle Pixeleken futó standard Android szoftver kiválóan kezelhető puritánságához.

László Ferenc

Ezzel összefüggésben a OnePlus 5 a világ egyik, ha nem a leggyorsabb okostelefonja, legyen szó hétköznapi használatról, alkalmazások közötti váltogatásról, vagy akár játékról. Ez három alappillérnek köszönhető, melyek közül az egyik a már említett puritán szoftver, a másik a relatíve “kis felbontású” kijelző, a harmadik pedig az elképesztően erős hardver. A nyolcmagos Snapdragon 835 chipsetet (4x2,45 GHz + 4x1,9 GHz) egyszerűen semmilyen feladattal sem lehet két vállra fektetni, ráadásul ehhez még hozzájön 8, azaz nyolc GB RAM.

Tizenhárom weboldal, öt játék és kilenc egyéb alkalmazás? Kipróbáltuk, ennek a telefonnak ez meg sem kottyan, mind elfér a memóriában, nem kell hosszas töltögetési időkre számítani.

Ez még 2020-ban is mobil lesz?

Bátran kijelenthetjük, hogy 2017 nyarán még nem sok értelmét látjuk 8 gigányi RAM-nak, de kétség sem férhet hozzá, hogy emiatt jelenleg nincs időtállóbb okostelefon az OP5-nél, mely várhatóan még 2-3 év múlva is egy remek készülék lesz. Ennyi RAM-mal már egy Windows 10-es notebook is vígan elműködik, sok olcsó mobilban 1 GB RAM mellett csak 8 GB flashmemória található, és még a Samsung Galaxy S8-ban is csak 4 GB RAM található. (Arról nem is beszélve, hogy az iPhone 7 Plus 3 GB RAM-mal is villámgyors, de persze ott már egy teljesen másik platformról van szó.) A belső tárhely 128 GB-os, és emiatt bocsánatos bűnnek tartjuk, hogy microSD-vel nem bővíthető a memória.

László Ferenc

Az LTE mobilnet maximum 600/150 Mbit/s-os tempóra képes, már amennyiben a hálózati lefedettség ezt biztosítja. Tapasztalataink szerint az akár 2x2 MIMO kompatibilis duplasávos wifi-kapcsolat minden körülmények mellett igen stabil. A Galaxy S8 után már az OP5 is támogatja a gyorsabb és messzebb elérő Bluetooth 5 szabványt, ezenkívül pedig a GPS-t kiváltó európai Galileo-rendszer műholdjait is látja a készülék. Szerintünk a helymeghatározás minden korábbinál pontosabb lett a mobilban.

Töltés, üzemidő

Töltés frontján abszolút nincs szégyenkeznivalója a OnePlus-nak, melynek 20 W-os Dash technológiája rekordsebességgel, kevesebb mint 1,5 óra alatt teljesen feltölti a lemerült aksit. Ehhez viszont nemcsak a gyári töltőfejre, hanem a gyári kábelre is szükség van, különben már lassabb a folyamat. Vezeték nélküli töltési lehetőség nincs.

László Ferenc

Bár tavalyhoz képest papíron 3400-ról 3300 mAh-ra csökkent az akkumulátor kapacitása, használati idő tekintetében komoly előrelépésnek lehetünk tanúi. Míg adott felhasználás mellett az előd 4-5 órás, addig az OP5 akár 6-7 órás kijelzőidőt is képes hozni, és óvatos duhajkodás mellett simán benne van a pakliban a kétnapos üzemidő.

Kamera

A tavalyi 16 megapixeles szimpla kamera helyét átvette egy 16+20 megapixeles kamerapáros, melynek egyik legfontosabb előnye az optikai zoom. Ez utóbbi fizikailag 1,6x-os nagyításra képes, de egy kis szoftveres trükkel 2x-es zoomot tud az OP5:

László Ferenc

A másik újdonság a portré üzemmód, mely látványosan elmossa a megörökített főtéma mögötti hátteret. Tapasztalatunk szerint kiválóan működik, simán hozza az Apple hasonló megoldásának minőségét:

László Ferenc

Bár a kamera általánosságban véve remek felvételeket rögzít, a DxOMark toplistáján hat telefon is előkelőbb helyen található.

DxO Labs

Mindenképpen pozitívum, hogy az elsődleges 16 megapixeles kamera fényereje f2-ről f1,7-re nőtt. Azonban az optikai képstabilizátort sajnos elbuktuk, vagyis nem árt remegés nélkül stabilan tartani a mobilt, ha jó képeket szeretnénk rögzíteni. A kiegészítő 20 megapixeles kamera pedig csak f2,6-os fényerejű, tehát rossz fényviszonyok mellett nincs sok értelme a zoomolás erőltetésének. A videófelvevő természetesen 4K felbontású, de ezen felbontás mellett egyelőre még elektronikus képstabilizálást sem tud, bár a fejlesztők már dolgoznak ennek szoftveres megvalósításán.

László Ferenc

Konklúzió

+: minőségi fémborítás, 8 GB RAM, szupergyors működés, optikai zoomos dupla kamera, kiváló ujjlenyomat-szenzor, korrekt üzemidő és gyorstöltés, fejlett wifi, Bluetooth 5, érzékeny GPS, remek ár/érték arány.

: nem vízálló, a kamerától kicsit többet vártunk, a kijelző lehetne nagyobb fényerejű, nincs FM-rádió és infravörös port, nem tud USB 3.0-át, nincs vezeték nélküli tölthetőség.

A OnePlus tavaly saját magának is igen magasra helyezte a lécet, melyet ennek ellenére idén sikerült megugrania. Sebességben és időtállóságban jelenleg nincs ellenfele a OnePlus 5-nek, mely ugyan nem lett teljesen hibátlan, de ár/érték arányban továbbra is verhetetlen. A hozzánk érkezett fekete telefon a maga 8 GB RAM-jával és 128 GB flashmemóriájával 559 euróba (171 ezer forint) kerül, a 6/64 GB-os szürke változat ára pedig 499 euró (153 ezer forint).

Összehasonlításképp: a 64 GB-os Samsung Galaxy S8-as 275 ezer, a 128 GB-os iPhone 7 Plus pedig nem kevesebb mint 339 ezer forintot kóstál.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?