Tech hvg.hu 2017. július. 21. 11:01

Nézze csak, mi történik, ha 0-val akar osztani egy számológépen – videó

Azt már az általános iskolai matematikaórán megtanítják az emberrel, hogy nullával nem lehet osztani. A műveletet egyszerűen nem lehet értelmezni, ezek alapján pedig nem csoda, hogy ha ezt mégis megpróbáljuk, a mai számológépek hibaüzenetet írnak ki. De mi történik, ha valaki ezt egy mechanikus számológéppel próbáljuk meg?

A svéd Facit az 1950-es években készítette el az ESA-01-es típusú mechanikus irodai számológépét, ami egészen jól működik addig, amíg nullával nem akarunk osztani rajta.

A MultiGlizda nevű YouTube-csatornára néhány évvel ezelőtt került fel egy videó, amelynek feltöltője pontosan ezt próbálta ki. A művelethez egy Facit ESA-01-es számológépet használt, ami az osztást kivonásokkal végezte el. Ilyenkor egészen addig vonja ki az osztó számot az osztandóból, amíg nullát nem kap végeredményként. Ha például a 20-at akarjuk 5-tel elosztani, akkor a gép az alábbi műveleteket végzi el:

  • 20-5 = 15
  • 15-5 = 10
  • 10-5 = 5
  • 5-5 = 0.

Ezek alapján adja meg végeredményként, hogy 20/5 = 4, a kivonást ugyanis négyszer végezte el. Ha viszont nullával akarunk osztani, az egész rendszer egy végtelen ciklusba fordul, hiszen 20-0 az idők végezetéig 20 marad.

A számológépet a svéd Facit nevű vállalat gyártotta, valamikor az 1950-es években. A céget 1922-ben irodaszerek (köztük bútorok) gyártására alapították. Az évtizedek során többször tulajdonost cserélt, megvette az Electrolux és az Ericsson is. Végül 1998-ban szűnt meg.

Az általuk készített ESA-01-es számológép egy 282 mm x 260 mm x 182 mm-es eszköz volt, ami szerény termetével 13 kg-ot nyomott, képességeit tekintve pedig a négy alapművelet (összeadást, kivonást, szorzást, osztást) tudta elvégezni. A gép elektromotorját az Electrolux készítette, ami az ESA-01 gyártása után nagyjából két évtizeddel vette meg a Facitet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?