Tech László Ferenc 2017. május. 13. 18:00

A telefon, amely egy kicsit gyengébb, de cserébe kicsit olcsóbb is – teszt

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Az LG új csúcsmobilja a legfrissebb trendeknek megfelelően hosszúkás kijelzővel és dupla kamerával bír, de motorházteteje alatt még tavalyi technológia rejtőzik. Megnéztük, hogy mire jó ez a kombináció.

Az elmúlt években az LG általában a Samsung után mutatta be aktuális csúcsmobilját, idén viszont fordult a kocka: a G6-ról egy hónappal a Galaxy S8 előtt hullott le a lepel. Ezzel a helyzeti előnnyel azonban sajnos képtelen volt élni a kisebbik dél-koreai gyártó, melynek 2017-es csúcskészüléke csak az S8 után érkezett meg a boltokba. A lényeg, hogy most végre itt van a G6, ami szinte minden fronton szembemegy az elődjével.

Itt van rögtön a moduláris felépítés, ami a G5-ben debütált, és alig egy évvel később a G6 esetében máris nyugdíjba küldték. Felesleges titkolni, a modularitás a felhasználók túlnyomó többségét teljesen hidegen hagyta, legalábbis az LG által feltálalt formában, vagyis szinte senki sem akart a telefon aljában extra funkciókkal kecsegtető modulokat cserélgetni. Teljesen megváltozott továbbá a G6 külcsínje, vagyis az LG a sokak által műanyagnak hitt fémborítást lecserélte egy sokkal több üveggel megspékelt készülékházra, és úgy gondoljuk, hogy mindezt nagyon helyesen tette.

László Ferenc

Beüvegezve

A G6-ról már nemcsak a gyártó állítja, hogy prémiumkategóriás, hanem a valóságban is ilyen érzetet kelt az emberben. Az oldaléleket matt fémkeret uralja, az oldalirányban szálcsiszolt hátlapról pedig bár elsőre azt hinnénk, hogy fém, a valóságban rendkívül ellenálló Gorilla Glass 5 üveg. A kisebb karcoknak ténylegesen ellen is állhat az üveg, azt az ígéretet viszont jobb, ha nem vesszük készpénznek, hogy egy komolyabb leejtést törés nélkül át tudna vészelni.

Az akár a kijelzőn megejtett dupla koppintással vagy feloldó kopogtatással is felébreszthető telefon bekapcsológombja a hagyományoknak megfelelően a hátoldalra került és az ujjlenyomatszenzort is magában foglalja. Utóbbi a G5-ben sem volt lassú, de idénre sikerült még gyorsabbá tenni.

László Ferenc

Nyúlánk

A Galaxy S8-cal megegyező hosszúságú és vastagságú G6 némileg szélesebb a riválisánál, de ennél fontosabb, hogy lényegében ugyanakkora, mint a sokkal kisebb kijelzős elődje. Mindezt a kávák elvékonyításával és a kijelző meghosszításával sikerült elérni. A 18:9 képarányú kijelző 5,7 colos – szemben az elődben lévő 5,3 colos panellel –, azonban felületét tekintve csak akkora, mint egy 5,5 colos hagyományos 16:9-es képernyő. Magyarul a G6 kisebb helyen biztosít nagyobb hasznos felületet – hosszúkás formában. Széltében könnyen átérhető akár egy kézzel is a G6, azonban az ellentétes oldalon lévő felső sarokba szinte lehetetlen odabökni.

Azt már az S8-tesztben is kitárgyaltuk, hogy egyelőre kevés olyan natív tartalom érhető el, ami kihasználná a 16:9-nél hosszúkásabb kijelzőt, de szerencsére ez esetben is adott a lehetőség az alkalmazások és filmek átméretezésére. Tehát vagy fekete csíkokat kapunk a tartalmak oldalain, vagy a tartalom kitölti az egész képernyőt, de alul és felül egy kicsi le van vágva belőle. A képminőségbe nem lehet belekötni, sem részletesség, sem pedig betekintési szög frontján, viszont a fényerő csak átlagos.

László Ferenc

Fókuszban az egyszerűség

Az Android 7.0 operációs rendszerre húzott LG UX 6.0 felület a túlburjánzó szolgáltatási kör helyett az egyszerű használhatóságra van kihegyezve. A legfrissebb trendeknek megfelelően alaphelyzetben nincs főmenü (app drawer), hanem minden alkalmazásunk és widgetünk a kezdőképernyőkön található, de opcionálisan azért még előcsalogatható a hagyományos főmenü. A több ablakos üzemmód ma már senkit sem lep meg, hiszen ez a standard Android 7.0 részét képezi, a QSlide névre keresztelt, más appok felett lebegő alkalmazások viszont már az LG fejlesztései. Ezeket az appokat egyszerűen át lehet méretezni, mozgathatjuk őket és még az áttetszőségük is személyre szabható.

László Ferenc

Ha már szoftverek: a megszokott androidos és LG-s programokon túl újdonság az úgynevezett alkalmazás kuka, melybe automatikusan bekerül minden letörölt alkalmazás, és onnan csak 24 óra múlva törlődik véglegesen.

Bár a tesztkészülékhez nem járt, a hazai forgalmazó szerint minden Magyarországon eladott G6 mellett ott lesz egy 200 dollár értékű szoftverajándék, amit a felhasználók a Play Áruházban válthatnak majd be. Ugyancsak hasznos extra, hogy a G6-tulajok 2 évig ingyen kapnak 100 GB tárhelyet a Google Drive-on.

László Ferenc

Tavalyi vas

A 4 GB RAM nem rekordérték ugyan, de az S8-ban sincs több, és egyelőre nem érezzük szűkösnek, ahogy a microSD-vel bővíthető 32/64 GB-os belsőmemóriát sem. A négymagos Snapdragon 821 chipset sem lassú, de ez a tavalyi SoC teljesítmény tekintetében nem képes lépést tartani az S8-ban lévő nyolcmagos Snapdragon 835-tel, ami főleg időtállóság tekintetében jelenthet majd kihívást a G6 számára.

A chipsetre egy speciális hőcsöves hűtést szerelt az LG, ami tapasztalataink szerint remekül végzi a dolgát, vagyis a készülék még hosszas nyúzást követően sem melegszik fel nagyon.

Meddig bírja?

Az akkumulátor 18 százalékkal nagyobb kapacitású lett a G5-höz képest, és az S8-ban lévő aksira is ráver 10 százalékot. Legalábbis elméletben, a gyakorlat ugyanis azt mutatja, hogy nagyjából hasonló használati szokások mellett a G6 kicsit előbb lemerül, mint a sokat emlegetett rivális. Ebben szerepet játszhat az a tény, hogy a kijelző ezúttal nem OLED, hanem LCD technológiájú, melynek háttérvilágítása sokat fogyaszthat, főleg akkor, ha bekapcsoljuk az AoD-t, vagyis a kikapcsolt kijelző melletti időkijelzést.

László Ferenc

Az egynapos használati idő viszont még így is hozható, és ha lemerül a telep, akkor a gyorstöltővel 30 perc alatt mintegy 50 százaléknyi töltést nyerhetünk. Kár, hogy a vezeték nélküli tölthetőségről le kell mondanunk, főleg annak ismeretében, hogy az amerikai piacra szánt G6-osokból ez sem hiányzik. Nem mellesleg ez a modell a G-sorozat első olyan csúcsmobilja, melynek nem cserélhető házilagosan az aksija.

Sós vízbe teszlek

A G-sorozatban újdonság az IP68-as vízállóság, és a gyártó még a MIL-STD 810G katonai szabványnak is megfeleltette a G6-ot, melyben elvileg a homok, a rázkódás és a só, így a sós víz sem tehet kárt. Ugyancsak jár a piros pont a mostanság egyre több gyártó által elhagyott FM rádióért. Az LTE-s mobilnet maximum 600/150 Mbit/s-os sebességre képes, és természetesen a legújabb wifi, Bluetooth és NFC sem hiányozhat a fedélzetről.

Tágra nyitott szemek

Míg a Samsung egyelőre kitart a szimpla főkamera mellett, addig az Apple a zoom, a Huawei pedig a jobb képminőség miatt alkalmaz dupla hátsókamerát. Ezzel szemben az LG tavalyhoz hasonlóan az extranagy látószög miatt használt két főkamerát, és bár idén mindkét kamerának enyhén csökkent a látószöge, ez a gyakorlatban semmilyen negatívummal nem jár. Az pedig kifejezetten előnyös, hogy a kiegészítő kamera 8 helyett már 13 megapixeles, vagyis a nagylátószögű felvételek a korábbiaknál több apró részletet tartalmaznak.

László Ferenc

A haladó fotósok örülhetnek a rendkívül részletes manuális beállításoknak, azért viszont kár, hogy a lézerfókusz kimaradt a repertoárból, ugyanis az élességállítás jól érezhetően lassabb, mint az S8 esetében. Újdonság a négyzetkamera, mely kihasználja a hosszúkás kijelző adottságait és többféle felvétel kompozíciós és összehasonlító funkciót tesz elérhetővé. Például lehetőséget nyújt arra, hogy míg a kijelző egyik felén az élőképet nézzük, addig a másik felén egy korábbi fotónk jelenjen meg – így eldönthetjük, melyik a jobb. A szelfikamera felbontása 8-ról 5 megapixelre csökkent, de ezt simán meg tudjuk bocsátani, ugyanis cserébe 100 fokos nagylátószöget kapunk ettől az egyébként csak szimpla kamerás képalkotó egységtől.

László Ferenc

Konklúzió

+: minőségi készülékház, vékony kávájú és szép kijelző, kiváló nagylátószög mindkét kamerában, bővíthető memória.

: a hosszúkás formát szokni kell, tavalyi chipset, az autofókusz lehetne gyorsabb, nem tölthető vezeték nélkül, még nem Android 7.1 fut rajta.

Az LG a nem túl sikeres G5 után egyértelműen jó irányban mozdult el, és a G6 "személyében" egy korrekt felsőkategóriás okostelefont dobott piacra. Azonban ebben az irányban lehetett volna egy kicsit merészebb léptekkel is haladni, mert a nagy rivális Samsung Galaxy S8 nemcsak izgalmasabban néz ki, hanem szinte minden tekintetben kicsit jobb is a G6-nál. Szerencsére az árazáskor nem rugaszkodott el a földről az LG, és mintegy 220 ezer forintot kér az új csúcskészülékéért, ami 50 ezer forinttal kevesebb, mint az S8 hivatalos hazai listára, de például a Huawei P10 áránál 20 ezer forinttal több.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.