Tech László Ferenc 2017. április. 09. 14:00

Ki fizetne 800 ezret egy laptopért, ami sokszor csak 60 percig bírja?

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Van olyan notebook, ami gondolkodás nélkül megkaphatja a "hordozható erőmű" becenevet, hiszen az ereje egész egyszerűen elképesztő. De ha jobban belegondolunk, hordozni sehova se nagyon szeretnénk.

Az utóbbi időkben a laptopok piacán elsősorban azok az ultrabook kategóriás gépek taroltak, melyek a lehető legkisebb méret és a legalacsonyabb tömeg mellett próbáltak megfelelni a legmagasabb felhasználói igényeknek. A fejlesztők számára nem kis kihívást jelent, hogy a kompakt készülékházakba az átlagnál nagyobb teljesítményű rendszerelemeket pakoljanak, melyeknek ráadásul még az energiafogyasztására is alaposan oda kell figyelni.

De létezik a piacnak egy olyan szegmense is, ahol kizárólag a maximális teljesítmény elérése a cél, akár annak árán is, hogy a fogyasztás adott esetben az egekbe szökik, illetve, hogy a notebook olyan nagy és nehéz lesz, hogy legszívesebben sosem mozdítanánk el a fix helyéről.

László Ferenc

Az Acer Predator 17 beszédes, mindenki által könnyen értelmezhető nevet kapott a tajvani gyártótól, hiszen "személyében" egy 17 colos valódi ragadozóhoz van szerencsénk. Nem finomkodik, hanem kapásból jó erővel berúgja a játékosoknak szánt laptopok piacának ajtaját: a matt fekete borítást vörös betétek, méretes szellőzőrácsok és masszív zsanérok ékesítik, vagyis még a gyanútlan szemlélődő is azonnal látja, hogy ez itt bizony nem egy kis Suzuki a szomszéd utcából, hanem egy Ferrari (a szomszéd országból).

Míg a már említett ultrabookok 1 centis vastagsággal és 1 kg körüli tömeggel finomkodnak, addig a Predator 4 cm vastag, a tömege pedig meghaladja a 4,2 kg-t. A normál 17-es notebooktáskákba bele sem férő gép mellé ráadásul egy féltégla méretű, közel 1 kilós hálózati adapter is jár, mely egy vaskos kábelen keresztül táplálja a fenevadat.

László Ferenc

A felbontás nagy, talán túl nagy

A szétnyitást követően egy 17,3 colos képátlójú kijelző kerül elénk. Ami ugyan nem érintésérzékeny, de nem is nyúlkálni kell hozzá, hanem nézni, azt pedig lehet: Ultra HD/4K, vagyis 3840x2160 képpontos felbontással rendelkezik. Ez azt eredményezi, hogy 255 ppi-s pixelsűrűséget kapunk, vagyis colonként 255 darab pixel sorakozik egymás mellett. Ennek köszönhetően a képpontokat egyesével még akkor sem látni, ha közel hajolunk a képernyőhöz, gyakorlati haszna azonban nem sok van a 17 colos 4K panelnek, sőt, az ekkora felbontás felesleges extra terheket ró a mögöttes hardverre. Értjük mi, hogy a gyártó az 1920x1080 pixeles Full HD felbontást (127 ppi) túl snassznak találta egy ilyen csúcsgép esetében, de mi lett volna, ha az Acer az arany középutat jelentő 2560x1440 pixeles QHD felbontásnak (170 ppi) szavaz bizalmat? Az üzemidőn sokat dobhatott volna.

László Ferenc

A hatalmas betekintési szögekkel rendelkező matt IPS LCD felett egy 720p HD felbontású webkamera teljesít szolgálatot, alatta pedig a krómszegélyes és háromszög alakú bekapcsológombra lehetünk figyelmesek. Ez utóbbira rányomva mindössze 10 másodpercet kell várnunk, hogy az SSD-ről elinduljon a 64 bites Windows 10 operációs rendszer. (Az SSD maga 256 GB-os, de van mellette egy 1 TB-os hagyományos merevlemez is.)

Egy ilyen gépen persze azonnal előkerülnek a legfrissebb játékok, így például a Forza Horizon 3, mely a már említett 4K felbontásban és legmagasabb Ultra részletesség mellett is abszolút akadásmentesen fut a Predatoron. Egy notebook esetében nem kis fegyvertény ez, de hogyan lehetséges?

Grafikus professzor úr

Nos, az elképesztő teljesítmény egyik záloga az Nvidia GeForce GTX1070 grafikusgyorsító, mely nem kevesebb, mint 8 GB GDDR5 memória felett uralkodik. Míg korábban az asztali számítógépekbe szánt grafikuskártyáknál általában jelentősen gyengébben teljesítettek az azokból készített, M betűjelzésű notebook variánsok, addig mára eljutottunk arra a szintre, hogy a jelen tesztalanyunkban lévő GTX1070 lényegében ugyanazt a sebességet biztosítja, mint a desktop változat. Ennek eredményeképp még a legújabb és legszebb játékok is abszolút akadásmentesen futnak 4K-ban a Predator 17-en minimum 30-40, de időnként még ennél magasabb másodpercenkénti képkockaszám mellett is.

László Ferenc

A high-end grafikusgyorsító mellett egy négymagos Intel Core i7 6700HQ processzor dohog, mely alaphelyzetben 2,6 GHz-es frekvencián üzemel, de ha a helyzet úgy hozza, felpöröghet egészen 3,5 GHz-re is. Az automatikus tuning mellett manuális túlhajtásra is lehetőség van (a Predator Sense szoftverrel). A normál mellett gyorsabb és turbó üzemmódokat választhatunk, de csak akkor, ha a hálózati adapter csatlakoztatva van és a telep minimum 30 százalékos töltöttségű. Ha feszítjük a húrt, a ventillátorok többszörös fordulatszámra kapcsolnak, a hangszint megemelkedik és a gép hátsó traktusából ömlik ki a meleg. RAM-ból 32 GB-ot kapunk, amit vélhetően jó néhány évig nem érez majd szűkösnek senki, akármire is használná a gépet.

Az üzemidő? Na, az nem jó

Az energiaellátásról egy nyolccellás 88 Wh-s lítium-ion akkumulátor gondoskodik, mely hiába nagykapacitású, az iszonyatos teljesítményű hardver villámgyorsan teljesen le tudja szívni. Webböngészés és egyéb lájtos tevékenységek mellett ugyan a 3-4 órás üzemidő is benne van a pakliban, de amint előkerültek a játékok, már a 60 perces használati időnek is örültünk.

Felszereltség és extrák

A nagyméretű készülékházban a hangszóróknak és a mélynyomónak is bőven jutott hely, melynek eredményeképp a Predator messze átlagon felüli hangerővel és hangminőséggel bír. Ha a virtuális száguldás és gyilkolás hangjaival a környezetünket inkább nem terhelnénk, akkor bal oldalt találhatunk egy normál jack dugaljt, ami mellett persze egy sor más csatlakozót is beépítettek. Kékre pingált USB 3.0 aljzatból négyet, a bónusz ötödik USB dugalj pedig szimmetrikus Type-C kivitelű és Thunderbolt 3-kompatibilis. Ezenkívül normálméretű HDMI- és DisplayPort aljzatokat és gigabites Ethernet portot is találunk az oldalsó éleken, no és persze az SD kártyaolvasó és a mindentudó wifi és Bluetooth sem hiányozhat a fedélzetről. A DVD-írót ma már enyhén túlhaladottnak tartjuk, még szerencse, hogy kivehető a helyéről, és bepattinthatunk oda egy extra aktív hűtőmodult – melynek egy ilyen gép esetében sokkal több értelmét látjuk.

László Ferenc

A 103 gombos billentyűzeten külön kasztot képeznek a játékosok által gyakran használt W, A, S, D és nyíl gombok, ezenkívül pedig négy szekcióban külön-külön személyre szabhatjuk a klaviatúra háttérvilágításának színét. A bal szélen ugyancsak színes háttérvilágítású extra billentyűket helyeztek el, melyekre olyan gombkombinációkat és egyedi funkciókat programozhatunk be, amilyeneket csak szeretnénk.

Konklúzió

+: "all in" kategóriás notebook, kiváló teljesítmény, gyönyörű kijelző (G-Sync támogatással), extra gamer funkciók, remek hangzás, sokféle csatlakoztatási lehetőség.

: hatalmas méret, nagy tömeg, rövid üzemidő, a 4K felbontás és az optikai meghajtó felesleges, magas ár.

A hordozható erőmű árát nem meglepő módon alaposan megkérik, hiszen már a 8 GB RAM-os és Full HD kijelzős alapmodell is 650 ezer forintba kerül, az általunk tesztelet gép pedig körülbelül 800 ezer forint ellenében vihető haza. A még durvább processzorral és GTX1080-as grafikusgyorsítóval szerelt verzió pedig 950 ezer forintba kerül.

Az talán már az árcédulákból is egyértelmű, hogy nem egy tömegeknek szánt masináról van szó. A címkéken szereplő összegek “szerencsére” vannak olyan nagyok, hogy csak azért senki nem fog ilyen laptopot venni, hogy villoghasson vele, és hogy jobban menjen a Chrome böngésző.

A Predator 17 kifejezetten csak azoknak való, akik a számítógépes játékokra teszik fel minden megtakarított pénzüket. Aki közülük egy asztali erőgép komplett tudását bárhova magunkkal cipelné, annak jó megoldás lehet ez a gép – de csak akkor, ha mindig van a közelében 230 V.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés